Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $
Fotó: Twenty20

Minden, amit a szülőknek tudniuk kell a rejtélyes, gyermekeket fertőző hepatitiszről

Szerző: Borbély Fanni

Május 1-jéig 228 regisztrált esetet jelentettek a világ 20 országából, a rejtélyes hepatitisz pedig szélsebesen terjed a világban és a gyermekeket célozza.

not image

Borbély Fanni

2022. május. 10 - 19:41

Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési hivatal (CDC) is vizsgálja a gyermekeknél előforduló jelenleg megmagyarázhatatlan hepatitiszes eseteket, most éppen 109 ilyen esetet vettek górcső alá. A CDC pénteken arról számolt be, hogy ez a 109 jelentett megbetegedés 25 különböző állam területén történt, a gyermekek mindegyike kórházi kezelésre szorult, ám öt gyermek életét vesztette.

Ebből is látszik, hogy az új és rejtélyes hepatitiszes megbetegedések súlyosak, s esetenként akár halálosak is lehetnek a gyermekek esetében, ez a helyzet pedig arra késztette a CDC-t, hogy célzott egészségügyi ajánlásokat adjon ki a kórházak számára, hogy az egészségügyi szolgáltatók is időben jelenthessék az új eseteket. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Rengeteg kérdés merül fel az új, gyermekeket célzó hepatitiszes megbetegedésről, például:

Mit kell tudniuk a szülőknek a gyermekeknél előforduló hepatitiszes esetekről?

Mennyire kell aggódniuk, és milyen tünetekre kell figyelniük?

Van-e összefüggés a hepatitiszes megbetegedések és a koronavírus-fertőzés között?

Ezen kruciális kérdésekre a CNN orvosi szakértője, Dr. Leana Wen sürgősségi orvos és professzor igyekezett legjobb tudása szerint megadni a válaszokat az aggódó szülőknek.

Mi az a hepatitisz, és mennyire gyakori a gyermekeknél?

A hepatitisz a májszövet gyulladása, melynek számos oka lehet. Az emberek nagy valószínűséggel hallottak már a hepatitisz A, B és C-ről, melyek a fertőző hepatitisz vírusok által előidézett májbetegségek. Általánosságban elmondható, hogy a túlzott alkoholfogyasztás, valamint bizonyos gyógyszerek túlzott szedése is hepatitiszt idézhet elő a szervezetben.

Létezik még egy olyan egészségügyi állapot is, melyet autoimmun hepatitisznek nevezünk, melynek során a szervezet saját immunrendszere támadja meg a májat. A hepatitisz előfordulása azonban egyáltalán nem gyakori gyermekek esetében, főként az olyan megbetegedés, mely nem kapcsolódik valamely hepatitisz vírushoz. Éppen ezért nevezik az orvosok rejtélyesnek és megmagyarázhatatlannak a gyermekek megbetegedését, s bár globális szinten mondhatni elenyésző a megbetegedések száma, mivel halálos áldozatokkal is járt, az egészségügyben is kiemelt figyelmet fordítanak az ilyen jellegű megbetegedésekre.

Hány gyermeket érintett eddig a megmagyarázhatatlan hepatitiszes megbetegedés, és mit tudunk róluk?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) május 1-jéig összesen 228 megerősített hepatitiszes megbetegedésről számolt be gyermekek esetében a világ 20 különböző országából, ám jelenleg is több tucat hasonló esetet vizsgálnak. A CDC összesen 25 állam területéről jelentett hepatitiszes megbetegedéseket gyermekek körében, s eddig 109 esetet vizsgáltak.

Kissé riasztó, de kilenc olyan gyermeket azonosítottak, akik esetében nincs egyértelmű oka a megbetegedésnek, ráadásul az esetek különböző államokban történtek és semmiféle kapcsolat nincs a gyermekek között. Általánosságban mind a kilenc gyermek egészséges, és nem rendelkezik semmiféle alapbetegséggel, életkoruk pedig 1 és 6 év között mozog.

Az alabamai kohorsz vizsgálatába bevont kilenc gyermek közül azonban három gyermek küzd akut májelégtelenséggel, az életveszély miatt pedig két gyermek már át is esett a májátültetésen. A legfrissebb jelentések szerint mind a kilenc gyermek kórházi kezelés alatt áll, a májátültetésen átesett gyermekek pedig szintén lábadoznak.

Tudunk valamit arról, hogy mi okozza ezeket a hepatitiszes eseteket?

Amikor a betegek hepatitiszes tünetekkel jelentkeznek be a kórházba, általában az az első, hogy az orvosok elvégeznek egy előzetes diagnosztikai vizsgálatot, melynek során kiderítik, hogy a hepatitisz A, B vagy C vírussal van-e dolguk. A vizsgálat során az is kiderül, hogy a beteg ki volt-e téve bizonyos toxinoknak, gyógyszereknek, illetve, hogy vannak-e autoimmun markereik. A rejtélyes hepatitiszes megbetegedések esetében azonban ugyanezeket a vizsgálatokat végezték el az orvosok, mégsem találtak semmi jellemző összefüggést.

Eddig egyetlen közös pontot találtak a hepatitiszes gyermekek vizsgálata során: a vérvizsgálatok mind adenovírus-fertőzést mutattak ki.

Lehetséges, hogy ezek az esetek összefüggésben vannak a koronavírus-fertőzéssel?

Aligha. Erre azért is rendkívül csekély az esély, mert egyik gyermek sem produkált pozitív koronavírus-tesztet, és semmiféle kapcsolatot nem találtak a koronavírus elleni vakcinák és a hepatitiszes megbetegedések között.

Mennyire kell aggódniuk a szülőknek, és milyen tünetekre érdemes figyelniük?

A gyermekeknél előforduló rejtélyes hepatitiszes megbetegedéssel az a probléma, hogy nincsenek tipikus tünetek, melyek alapján arra lehet következtetni, hogy a gyermek megfertőződött. Azonban tekintettel arra, hogy a megbetegedések az esetek bizonyos százalékában súlyosak, sőt, akár halálosak is lehetnek, érdemes különös figyelmet fordítani bizonyos tünetekre.

A megmagyarázhatatlan hepatitiszes megbetegedés kezdeti tünetei változók a gyermekeknél, ám általánosságban ezekre érdemes odafigyelni: hányinger, hányás, hasi fájdalom, láz, fáradtság, étvágytalanság és ízületi fájdalom. A későbbiekben, a betegség előrehaladtával azonban már jellemzőbb tünetegyüttesek jelenhetnek meg, mint: sötét színű vizelet, világos színű széklet, sárgaság (a bőr, a szemfehérje és a szemhéj is sárgás árnyalatot vesz fel).

Az egyik legfontosabb és legbeszédesebb tünet a kiszáradás, nevezetesen, ha a gyermek arra panaszkodik, hogy gyengének és fáradtnak érzi magát, ráadásul szervezete képtelen megtartani az elfogyasztott vizet, akkor azonnal orvoshoz kel fordulni.