Ursula von der Leyen „biztos abban”, hogy elfogadásra kerül a hatodik szankciócsomag
Habár Orbán pénteki rádióinterjújában atombombához hasonlította a szankciócsomagot, az EB-elnök szerint jó eséllyel rövidesen elfogadásra kerül a hatodik szankciócsomag Oroszországgal szemben.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken úgy fogalmazott, egészen „biztos abban”, hogy az EU hatodik Oroszország elleni szankciócsomagja is átmegy és elfogadásra kerül a tagállamok támogatásával. A tárgyalások immáron harmadik napja folynak a tagállamok között, a Bizottság elnöke pedig reményét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy sikerül elfogadni a szankciócsomagot.
Habár a Bizottság vezetője kifejezetten pozitívan áll a helyzethez, a héten igen komoly akadályok gördültek a csomag elfogadása elé: bizonyos országok, köztük Magyarország is az energiafüggőség okán ellenállnak az orosz olajembargó tervének, s nagy valószínűséggel nem lesz egység a szavazáson.
Orbán például péntek reggeli rádióinterjújában egyenesen egy atombombához hasonlította a hatodik szankciócsomagot, majd közölte, visszaküldte azt módosításra a Bizottság elnökének. Ennek okán pedig fléő, hogy Magyarország vétóval fog élni, hacsak nem kapunk felmentést a szankciócsomag olajembargóra vonatkozó pontja alól.
Eközben a cseh kormányszóvivő pénteken arról számolt be a CNN-nek, hogy meglátásuk szerint „a tárgyalások jó irányba haladnak”, hozzátéve, hogy Csehország is felmentésért folyamodik az embargó alól, mivel még legalább két évre van szüksége az országnak, hogy függetlenedjen az orosz energiától.
Von der Leyen az embargó kapcsán kiemelte Németországot, mely nemrég közzétett egy statisztikát, melyből kiderült, hogy a háború első napján még 35 százalékos volt az orosz olajimport, mára azonban sikeresen lecsökkentették 12 százalékra a függőséget. A Bizottság elnöke kijelentette, tisztában van azzal, hogy „azok az országok, melyek most tétováznak, még nem tartanak itt”, utalva ezzel Németországra, hozzátéve, hogy jelenleg is azon dolgoznak az ülésen, hogy miként lehetne alternatív megoldást találni az érintett országokba történő olajszállításokra.