Az osztrákok többsége ellenzi Ausztria NATO-tagságát, valamint Ukrajna EU-csatlakozását
Inkább azt szeretnék, ha az EU tagállamai szorosabban hangolnák össze biztonság- és védelmi politikájukat.
A Demoszkópiai és Adatelemő Intézet (IFDD) ezer 16 év feletti osztrák állampolgárt kérdezett meg arról, mi a véleménye Ausztria NATO-csatlakozásáról, az eredményt pedig az Osztrák Sajtóügynökség (APA) tette közzé a közelgő Európa-nap kapcsán, amelyet május 9-én ünnepelnek.
A közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 75 százaléka ellenzi, hogy Ausztria NATO-taggá váljon, és csak 14 százalék támogatná a döntést; eközben a megkérdezettek 46 százaléka ellenzi Ukrajna uniós csatlakozását, 38 százalék szerint viszont helye van a tagállamok között. A többiek nem nyilvánítottak véleményt a kérdésben.
A megkérdezett osztrákok 83 százaléka szeretné, ha az EU országai szorosabban hangolnák össze biztonság- és védelmi politikájukat – a magas arányhoz az IFDD vezérigazgatója, Christoph Haselmayer szerint részben az ukrajnai konfliktus is hozzájárult.
A TASS szerint a sajtóügynökség korábban az osztrák külügyminisztériumra hivatkozva számolt be róla, hogy Ausztria idén visszaállította részvételét a NATO-partnerségi programban.
Ausztria 1955-ben hirdetett semlegességet, amelynek célja a függetlenségének megerősítése valamint területi sebezhetetlenségének biztosítása volt a második világháború után, amelyben a náci Németország részeként vett részt.