EU: 72%-kal nőt a kísérő nélküli kiskorú menedékkérők száma
Az Európai Unióban 72%-kal nőtt a menedékjogot kérő kísérő nélküli kiskorúak száma, elsősorban azért, mert az Afganisztánból érkező menekültek száma ugrásszerűen megnőtt.
Némiképp meglepő módon azonban tavaly 5%-kal csökkent az Európai Unió által menedékjogot kapott menedékkérők száma – jelezte az Eurostat, amely nem adott magyarázatot ennek okára.
Az európai statisztikai hivatal szerint 2021-ben 23 255 kísérő nélküli kiskorú kért menedéket, szemben a 2020-as 13 550-nel. A legtöbben Szíriából érkeztek, őket pedig az afgánok követték, ahol a tálibok augusztusban átvették a hatalmat. Innen többségében 16-17 éves fiúk nyújtottak be menedékkérelmet.
Afganisztán helyzete továbbra sem egyszerű, a háború sújtotta ország gazdasága ugyanis tavaly összeomlott, az amerikai és más külföldi erők kivonulása után pedig emberek ezrei menekültek el.
Az uniós országok tavaly 267 360 esetben nyújtottak menedékjogot, a kérelmezők felét menekültnek nyilvánították, míg a többiek kiegészítő vagy humanitárius védelmet kaptak – olvasható a Reuters jelentésében.
A jóváhagyott menedékkérelmek több mint egynegyedét szíriai állampolgárok nyújtották be, őket az afgánok és a venezuelaiak követték. A fő befogadóországok Németország, Franciaország és Olaszország voltak. A rendelkezésre álló adatok alapján az uniós országok 5 070 kísérő nélküli kiskorúnak adtak menedékjogot, akiknek 34%-a menekültstátuszt kapott.