Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Finnország a lehető legjobb biztonsági garanciákat akarja a NATO -csatlakozás előtt

Fontos döntés előtt áll Finnország, melynek miniszterelnöke nem szeretné, ha a NATO-csatlakozás során országát kellemetlen meglepetés érné.

...svg content...Fotó: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár látogatást tesz a Trident Juncture 2018 fedőnevű hadgyakorlaton a norvégiai Trondheim közelében 2018. október 30-án. A 31 ország 50 ezer katonájának részvételével október 25. és november 23. között tartott katonai művelet az utóbbi évek legnagyobb NATO-hadgyakorlata. A 29 szövetséges ország mellett a nem NATO-tag Svédország és Finnország vesz részt a nagyszabású akcióban. MTI/EPA/Gorm Kallestad
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Finnország olyan biztonsági garanciákat szeretne kapni az esetleges NATO-tagság iránti kérelem és a tagság közötti „átmeneti időszakra”, amelyek a lehető legközelebb állnak a szövetség tagjaira vonatkozó cikkely biztonsági garanciáihoz – mondta Sanna Marin miniszterelnök kedden Németországban, majd hozzátette, erről jelenleg is aktívan tárgyalnak a főbb országokkal.

Olaf Scholz német kancellár már ígéretet tett arra, hogy Finnország és Svédország számíthat Németország támogatására a kérelemtől a NATO-tagságig terjedő időszakban. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

„A tárgyalások jelenleg több nagy országgal is folynak, és úgy vélem, hogy több oldalról is támogatnak majd minket” – mondta Marin a finn médiának adott interjúban, majd jelezte, meglátása szerint német kormány megérti Finnország kívánságait.

Marin és Magdalena Andersson svéd miniszterelnök a Berlin melletti Mesebergben találkozott Scholzcal és a német kormány többi tagjával, hogy megvitassák a biztonsági helyzetet. Marin szerint mind őt, mind a svéd miniszterelnököt arról kérdezték, hogyan készülnek fel Oroszország reakciójára, ha a NATO-tagságra pályáznak.

Scholz megerősítette, hogy Németország támogatja Finnországot és Svédországot biztonságpolitikai döntéseikben. „Az országok maguk döntenek arról, hogy csatlakoznak-e a NATO-hoz, de ha úgy döntenek, hogy igen, Finnország és Svédország számíthat Németország támogatására – mondta. „Európaiként kötelességünknek érezzük, hogy melléjük álljunk.”

Marin szerint a biztonsági környezet gyökeresen megváltozott, és nem valószínű, hogy valaha is visszatér a korábbi nyugodtan nevezhető állapot. „Most már világosabban látjuk, hogy Oroszország hová akar minket vinni: ez az érdekszférák világa, ahol az utolsó szó a legerősebb” – mondta a finn miniszterelnök, amiről a Politico is beszámolt.

Szerinte Finnország jelenlegi helyzete NATO-n kívüli EU-tagként eddig stabilitást és biztonságot adott Európának, ám a jelenlegi világban ez már nem így van. „Egyértelműen állást kell foglalnunk abban, hogy NATO-tagságért folyamodunk-e, vagy a jelenlegi irányvonalat folytatjuk”, mondta.

Nagy Márton idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.