Aggódva figyeli a WHO a gyermekeknél jelentkező új hepatitis-megbetegedések számának emelkedését
Az Egészségügyi Világszervezet kiemelt figyelmet fordít a történések megértésére, hogy aztán hatékony választ tudjanak rá adni.
„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a lehető legrövidebb időn belül azonosítsuk, mi okozza az esetszámok növekedését, majd megtegyük a megfelelő intézkedéseket” – mondta a WHO regionális vészhelyzeti igazgatója.
Az Egészségügyi Világszervezet közölte, hogy az ismeretlen eredetű akut gyermekkori hepatitiszes esetek számának növekedése „nagyon sürgős” probléma, amelynek „abszolút prioritást” biztosítanak.
„Nagyon sürgős, és abszolút prioritást biztosítunk ennek az ügynek, és nagyon szorosan együttműködünk az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtal az irányítás és a koordináció terén” – jelentette ki hétfőn Lisszabonban a WHO sürgősségi ügyekért felelős regionális igazgatója, Gerald Rockenschaub.
A szakember kifejtette, hogy a bejelentett esetek számának növekedése után több országot is figyelmeztettek, hogy „fokozottan ügyeljenek a jelenségre”. „Mindent megteszünk annak érdekében, hogy gyorsan azonosítsuk, mi okozza ezt, majd meghozzuk a megfelelő intézkedéseket, mind nemzeti, mind nemzetközi szinten” – hangsúlyozta.
Az akut hepatitis első tíz esetét április 5-én jelentette az Egyesült Királyság a WHO-nak tíz év alatti, korábbi megbetegedés nélküli gyermekeknél, azóta pedig már legalább 228 esetben történt bejelentés, többek között Spanyolországban, Izraelben, Dániában, Olaszországban, az Egyesült Államokban, az Egyesült Államokban és Belgiumban is kimutatták a fertőzéseket – írja a Reuters.
Az érintettek életkora egy hónap és 16 év között mozog, a legtöbb esetben nincs lázuk, és egyiküknél sem mutatták ki a betegséggel járó vírusokat (hepatitis A, B, C, D és E) az egészségügyi szervezet szerint.
A WHO nem állapította meg, hogy az új típusú akut gyermekkori hepatitiszes esetek megjelenése bármilyen élelmiszer, gyógyszer vagy a covid-19 vakcina beadásával függene össze.
„Semmi sem utal arra, hogy a covid vakcinával bármilyen jellegű összefüggés is lenne, mivel a gyermekek nagy többsége (akiknél a betegséget észlelték) nem kapta meg ezt a vakcinát” – nyilatkozta múlt héten Genfben a WHO szakembere, Philippa Easterbrook. Az adenovírussal való lehetséges kapcsolatról szóló jelentésekkel kapcsolatban a WHO azt mondta, hogy ez csak egy hipotézis.