Jó termés lesz, nem lesz hiány idén kajszibarackból
A hazai és az európai kertészek is jó termést várnak, a legjobban Olaszország járhat, akik az uniós termelés közel felét adják.
A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeb) elemzéséből kiderül, hogy nem lesz hiány idén kajszibarackból, a hazai és az európai kertészek is jó termést várnak ebben a szezonban.
Az európai körkép szerint az elmúlt évben súlyos veszteségeket okoztak a fagyok, idén kisebb mértékben érintette a lehűlés az ültetvényeket, de néhány termelőnél azért jelentkezett: márciusban Görögországban és Olaszországban, áprilisban pedig Franciaországban és Spanyolországban.
2022-ben azonban csak a spanyolok szenvedtek komoly, míg a görögök mérsékelt károkat, a többi termelő sikerrel átvészelte a hideg időszakokat. Szakértői becslések szerint a 2021-es 393 ezer tonna után ebben az évben 515 ezer tonna körüli mennyiséget takaríthatnak be az uniós kajszitermesztők, ez pedig csaknem harmincszázalékos emelkedés a tavalyi rekordalacsony szinthez képest – írja a Magyar Nemzet.
A kilátások Olaszországban a legkedvezőbben, 11 százalékkal növekedhet a termés, amely a maga 263 ezer tonnájával az uniós mennyiség felét teheti ki. A franciáknál az átlaghoz képest 8 százalékkal nőtt a termelés, 128 ezer tonnával szintén jelentős szerepet vállalnak.
A spanyolok és a görögök a fent említett okok miatt ebben a szezonban nem jártak jól, a megszokott mennyiségnek csupán a felét takaríthatják be a kajszitermesztéssel foglalkozó gazdák.
A hazai termelőknek viszont szerencséjük volt, jó hozam lehet ebben az évben az előző időszakokhoz képest. Az utóbbi két évben nem kímélték barackosainkat a tavaszi fagyok, ami erősen meg is mutatkozott a hozamokban és a termésmennyiségben. A FruitVeb szakemberei szerint azonban idén egy „láthatatlan felső erő nagyon vigyázott a magyar barackra”, mivel a húsvétra jósolt lehűlés során is csak kis körzetekben süllyedt a hőmérséklet mínusz négy Celsius-fok alá.
Jelenleg háromféle technológia áll rendelkezésre a védekezésben: a korona feletti fagyvédelmi öntözés, a paraffingyertyás hőtermelés és a szélgépek alkalmazása, azonban az itthoni 80 ezer hektárnyi gyümölcstermelésnek mindössze 10-15 százalékában védekeznek a gazdák a fagyok ellen, viszont néhány évvel ezelőtt még ez az érték 0 volt.