A tudósok őssejtek segítségével növesztenék újra a sérült fogakat
A jövőben biobankokban tárolhatják az lefagyasztott fogászati őssejteket, amelyeket a fogászok személyre szabott kezelésekre használhatnak.
Bár az emberi szöveteket ért sérülések előbb-utóbb meggyógyulnak, a fogak külső rétege, a fogzománc nem nő vissza, ha megsérül. A fogorvosok jelenleg szintetikus anyagokkal állítják helyre a fogszuvasodást és sérült fogakat, a tudósok azonban azt tanulmányozzák, hogyan lehet fogászati őssejteket termeszteni, hogy a jövő fogászati ellátásának alapját képezze – számolt be a WebMD.
A Cellular and Molecular Life Sciences által közzétett kísérletek szerint a tudósok létrehoztak egy 3D-s modellt emberi fogászati őssejtekkel, amelyeket a fogak helyreállításának éptőköveiként kívánnak felhasználni. A modell elkészítéséhez a kutatók a fogtüszőből, a fogakat körülvevő szövetből származó őssejteket használtak, amely a laboratóriumban még több fogászati őssejtet képes növeszteni.
A tudósok elméletileg képesek őssejteket szerezni a természetes úton elvesztett vagy műtéti úton eltávolított fogakból, lefagyasztással pedig megőrizhetik a sejteket anélkül, hogy azok elvesztenék növekedési és renegerációs képességüket. Ez azt jelentheti, hogy a jövőben biobankok tárolhatják a kihúzott bölcsességfogak szöveteit, amelyet a fogorvosok felhasználhatnak személyre szabott kezeléseik során.
Természetesen még sok laboratóriumi és klinikai vizsgálat szükséges, hogy kiderüljön, egy napon valóban képesek lesznek-e az orvosok őssejtekkel kezeli a fogakat. A technológia sikere nagyban függ a begyűjtés és biobankolás bonyolultságától, a felmerülő költségektől és az eredmény minőségétől, szakértők szerint azonban hihetőnek tűnik, hogy még az életünk során őssejt-terápiát alkalmazzunk a fogászati betegségek kezelésére.