Németország pereli Olaszországot a második világháborús kártérítési perek miatt
Berlin és Róma nem tud megegyezni annak kapcsán, hogy vajon a németek elég kártérítést fizettek-e már a nácik által elkövetett háborús bűnök károsultjainak.
Németországnak a Nemzetközi Bírósághoz (ICJ) benyújtott, a bíróság honlapján pénteken késő este közzétett keresete szerint Olaszország továbbra is lehetővé teszi, hogy kártérítési igényeket nyújtsanak be a hazai bíróságok előtt, annak ellenére, hogy az ICJ 2012-es ítélete szerint ez sérti Berlin nemzetközi jog szerinti mentelmi jogát.
Berlin szerint a 2012-es ítélet óta több mint 25 új kártérítési igényt nyújtottak be Olaszországban a német állam ellen a második világháború alatti náci bűnökből eredő károk miatt. Ezek közül sok esetben a bíróságok kártérítés fizetésére kötelezték Németországot.
Két ilyen ügyben a követelések kielégítésére olasz bíróságok megpróbálják lefoglalni a német állam tulajdonában lévő római ingatlanokat.
Németország azt mondja, azért nyújtotta be most az ügyet az ICJ-hez, mert egy olasz bíróság közölte, hogy május 25-ig dönt arról, hogy kikényszeríti-e az épületek eladását, amelyek egy része német kulturális, régészeti, történelmi és oktatási intézményeknek ad otthont.
Berlin arra kérte a bíróságot, hogy hozzon úgynevezett ideiglenes intézkedéseket annak biztosítására, hogy Olaszország ne árverezze el nyilvánosan az ingatlanokat, amíg a kártérítési igényekkel kapcsolatos szélesebb körű ügyét elbírálják.
Az ideiglenes intézkedésekről szóló tárgyalás időpontját még nem tűzték ki, de a következő hetekben várhatóan sor kerül rá.
Általában évekbe telik, amíg a Nemzetközi Bíróság, más néven a Világbíróság végleges döntést hoz az ügyekben.
A második világháborús kártérítési igényekkel kapcsolatos vita 2008-ban kezdődött, amikor Olaszország legfelsőbb bírósága úgy döntött, hogy Németországnak mintegy 1 millió eurót kell fizetnie annak a kilenc ember családjának, akiket 1944-ben a toszkánai Civitellában a német hadsereg 203 katonája ölt meg.
Ezt számos hasonló kártérítési igény követte.
Németország azzal érvelt, hogy az érintett országokkal kötött kiterjedt béke- és jóvátételi szerződésekben már kárpótolt a második világháborúban elkövetett igazságtalanságokért, és több milliárd eurót fizetett ki azóta, hogy a háború a náci rezsim 1945-ös vereségével véget ért.
(Reuters)