Félvállról kezeljük a koronavírus-járványt, bajunk származhat belőle
Jakab Ferenc virológus úgy gondolja, fennáll a veszélye, hogy az enyhébb tüneteket okozó omikron-variánshoz képest jóval súlyosabb tüneteket előidézni képes mutáció idézheti elő az újabb járványhullámot.
Jelenleg nem tudhatók a tényleges esetszámok és az, hogy a járvány milyen ütemben terjed: csökkenő vagy épp felfutó tendenciát mutat-e. A szekvenálások miatt pedig az sem igazán ismert, merrefelé variálódik a vírus, ami a mostaninál sokkal nagyobb problémát is jelenthet még a jövőben – mondta az InfoRádióban Jakab Ferenc.
A virológus szerint a gyengébb tüneteket okozó omikron dominánssá válása miatt a világ „lezserebben” kezeli már a covid-problémát, aminek okán a tesztelések is csökkentek, sokan orvoshoz sem fordulnak, vagy a klinikus mondja nekik, hogy „ez valószínűleg koronavírus, de pár nap alatt el fog múlni”, és ezért sem kerül sor tesztelésre.
Ez rossz tendencia és valós veszélyforrás, ugyanis a vírusok evolúciós sajátosságai miatt mindenképp fennáll a kockázata annak, hogy a korábbiaknál komolyabb egészségügyi tüneteket okozó variáns üsse fel a fejét, ami ismét erősebben fertőzi a tüdőt – tette hozzá Jakab.
A Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője úgy gondolja, abszolút megvan a veszélye annak is, hogy az elkényelmesedett, a pandémiát már lezserül kezelőt társadalmak egy új mutáns felbukkanásakor nem kellő gyorsasággal fognak reagálni.