Az üzemanyagárstopot nem lehet sokáig fenntartani következmények nélkül
A Mol elnök-vezérigazgatója szerint középtávon ki kell vezetni az átmeneti intézkedéseket, majd visszatérni a piaci normákhoz, mert enélkül áruhiány és társadalmi feszültség alakulhat ki.
Hernádi Zsolt a cég közgyűlésén beszélt arról, hogy következmények nélkül nem lehet sokáig fenntartani a benzinár-stopot, mert elfogynak az erőforrások, amelyeket például a zöldesítésre kellene fordítani.
Úgy véli, a magas energiaárak 2022-ben biztosan velünk maradnak, azonban erre nem lehet megoldás a hatósági árak szabályozása, ehelyett arra van szükség, hogy középtávon kivezessük az átmeneti intézkedéseket, majd visszatérjünk a piaci normákhoz.
Ha erre nem kerül sor, akkor áruhiány léphet fel, esetleg társadalmi feszültségek keletkezhetnek, emellett megismételte azt, amit korábban a Mol is kijelentett, miszerint Közép-Európa ma már nincs abban a helyzetben, hogy egyik napról a másikra leváljon az orosz kőolajról.
A vezérigazgató kifejtette, hogy a finomítókat alapvetően arra tervezték, hogy az orosz kőolajat feldolgozzák, naponta pedig 120 liter kőolaj érkezik a Mol finomítóiba, amelyekből nélkülözhetetlen anyagokat hoznak létre a gazdaságnak – derül ki az mfor.hu cikkéből.
A magyar cégben már 8 éve gondolkodnak azon, hogyan lehetne ellátni orosz olaj nélkül a finomítókat, például az Adria-vezetéken keresztül, azonban 170 millió dollár befektetése után is csak arra jutottak, hogy körülbelül 30 százalékkal növelték meg a nem orosz kőolaj bekeverési arányát.
„Ha holnaptól nem érkezne orosz kőolaj a Barátság-vezetéken, akkor 2-4 év között tudjuk biztosítani a régi ellátási szintet, s ez 500-700 millió dollárba kerülne” – mondta.