Ezekre a termékekre panaszkodnak leginkább a vásárlók
Az Európai Bizottság nemrégiben közzétett jelentése szerint a gépjárművekre és a játékokra érkezett a legtöbb fogyasztói panasz 2021-ben.
A fogyasztók védelmének érdekében jött létre a Gyorsriasztási Rendszer, amelyben azonnal rögzítésre kerülhetnek a kockázatosnak talált termékek, ezután központi kivizsgálásnak vetik őket alá, az esetleges visszahívásról pedig a rendszeren keresztül kapnak értesítést minden országban, ezzel megelőzve, hogy veszélyes termékek kerüljenek a fogyasztókhoz.
Az Európai Bizottság jelentése azt mutatja, tavaly jelentősen megnőtt a Gyorsriasztási Rendszer hálózatának általános használata a 30 részt vevő ország körében, eszerint 2021-ben 2142 riasztást adtak ki a rendszeren keresztül, illetve 4965 nyomonkövetési értesítést küldtek el.
Az öt leggyakrabban jelentett kockázat a termékek okozta személyi sérülés, a vegyi anyagok jelenléte, a tűzveszély, a fulladás és az áramütés volt, valamint a gépjárművek műszaki rendellenességeik, a játékok pedig a bennük megtalálható, egészségre ártalmas vegyi anyagok jelenléte miatt kerültek fel a listára.
Őket követik az elektromos készülékek és berendezések, amelyek túlmelegedés okozta gyúlékonysági veszélyeket jelentettek, a koronavírus-járvány folytatódásával pedig számos védőfelszerelés, különösen a maszkok esetében jeleztek többféle problémát.
Emellett az is kiderült, hogy a magyar fogyasztóvédelemtől érkezett a negyedik legtöbb termékriasztás a tavalyi évben, összesen 162, ebből 55 százalékát villamossági termékekkel, 27 százalékát pedig játékokkal kapcsolatos kockázatok indokolták – írta a Napi.hu.
A magyar riasztásokban leggyakrabban érintett termékcsoportok az elektromos készülékek voltak, amelyeket a játékok követtek, ezután pedig a díszvilágítási füzérek, a világítóberendezések, valamint a hobby- vagy sporteszközök is felkerültek a listára.
A hazai fogyasztóvédelem 126 súlyos és 36 nagy kockázatú árucikkre hívta fel a tagállamokban működő társszervezetek figyelmét, ennek kapcsán a szakemberek áramütés- és tűzveszélyes gyártmányokat szűrtek ki a legtöbbször.