Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,71 Ft
Euró
389,58 Ft
Font
453,93 Ft
Bitcoin
61,829 $

Kvantumszenzorként hasznosítható hidrogénmolekulát hoztak létre amerikai fizikusok

A fejlesztés lehetővé teszi, hogy eddig nem látott idő- és térbeli felbontással mérjék a különféle anyagok kémiai tulajdonságait.

Steve Zylius/UCI
Technológia

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Mi lenne, ha egy hidrogénmolekulát kvantumszenzorként használhatnánk egy terahertzes lézerrel felszerelt pásztázó alagútmikroszkópban? Ez lehetővé tenné az anyagok kémiai tulajdonságainak eddig nem látott időbeli és térbeli felbontású mérését – válaszolhatnánk tömören a felettébb egyszerű kérdésre.

Az új technikát az Irvine-i Kaliforniai Egyetem fizikusainak sikerült megvalósítaniuk, létrehoztak ugyanis egy olyan kvantummikroszkópot, amely egy kétszintű rendszerben az állapotok koherens szuperpozíciójának szondázására támaszkodik, ezenkívül sokkal érzékenyebb, mint a meglévő műszerek, amelyek nem kvantumfizikai elven alapulnak.

Tudósok két állapot szuperpozícióját lézerimpulzus segítségével tudták elérni, amely az újonnan kifejlesztett rendszert arra késztette, hogy ciklikusan lépjen át az alapállapotból a gerjesztett állapotba. Bár a ciklikus rezgések időtartama csupán néhány tíz pikoszekundumig tartott, a tudósok így is láthatták, miként lép kölcsönhatásba a hidrogénmolekula a környezetével.

„A hidrogénmolekula a kvantummikroszkóp részévé vált abban az értelemben, hogy bárhol is pásztázott a mikroszkóp, a hidrogén mindig észlelhető volt. Ez egy rendkívül érzékeny szonda megalkotását teszi lehetővé, amely révén 0,1 angströmig terjedő változásokat láthatunk” – magyarázta Wilson Ho, a tanulmány társszerzője.

Ho hozzátette, az ominózus kísérlet az első olyan kémiailag érzékeny spektroszkópiai folyamat demonstrációja, amely a terahertzes lézer által kiváltott egyenirányító áramon alapul, egyetlen molekulán keresztül.

Az új technika mostantól alkalmazható a kétdimenziós anyagok elemzésére, amelyeket a fejlett energetikai rendszerekben, az elektronikában, sőt a kvantumszámítógépekben is felhasználhatnak. Soron kívül Különleges program a fővárosi állatkertben: esti sétákra invitálják az érdeklődőket