Három éves csúcson a gazdasági bizalom Magyarországon
A GKI konjunktúraindexe a 2019 tavaszi, tehát jócskán a koronavírus-járvány előidézte gazdasági válság előtti hónapokban tapasztalt szintekre ugrott.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb jelentése alapján inden ágazat és a fogyasztók várakozása is jelentősen javult, áprilisban az Ukrajna elleni orosz támadást követő aggodalmakra már szinte csak a magyar gazdaság jövőjével kapcsolatos csökkenő, de még mindig nagy pesszimizmus emlékeztet.
A konjunktúraindex értéke az előző havi mínusz 5,5 pontról áprilisban plusz 2,6 pontra emelkedett. Az üzleti bizalmi index értéke 2,4 pontról 10,5 pontra nőtt, a fogyasztói bizalmi index a márciusban mért mínusz 28,0 pontról mínusz 20,0 pontra javult.
Az üzleti szektorban leginkább a szolgáltató, legkevésbé a kereskedelmi cégek várakozása javult.
Bár az ipari bizalmi index áprilisban még nem érte el a januári szintjét, úgy tűnik, hogy a szomszédban folyó háború a cégek szerint sem az elmúlt időszakban nem okozott megrázkódtatást, sem a kilátásokat nem rontotta.
A termelési kilátások és a rendelésállományok – ezen belül az export – megítélése jobb lett a márciusinál, a készleteké viszont rosszabb.
Az építőipari termelők hangulata több hónapos visszafogottságot követően áprilisban érdemben javult, a bizalmi index héthavi csúcsára ért. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség alig, a rendelésállományok értékelése viszont érezhetően javult.