Óriási bajban a magyar mezőgazdaság, csökkent a termőtalajok humusztartalma
Az elmúlt évtizedekben tapasztalt, ideálisnak számító 5-6 százalék körüli arányról 2-3 százalékra esett vissza Magyarországon a föld termékenységét mérő humusztartalom.
A csernozjom talajának – természetes vegetáció mellett – 5 százalék körüli a humusztartalma, ezzel szemben a mai mezőgazdasági talajok átlagos humusztartalma 2,5-3 százalék, vagyis a művelés hatására a szervesanyag-tartalom kicsivel több mint a felére esett le – magyarázta Dobos Endre, a Miskolci Egyetem tanszékvezető egyetemi docense az InfoRádióban.
A szakember példaként felhozta a víz- és a tápanyag-megkötőképességet, a szerkezetépítő képességet, valamint a biodiverzitás kérdését. Hozzátette, a humusz a tudomány nyelvén szerves kolloid, ami töltéssel rendelkezik, nagyon nagy fajlagos felszíne van, megköti a vizet és a tápanyagot, ettől talaj a talaj.
Dobos Endre kitért arra is, hogy az erózióhoz további gondok is párosulnak: ha ugyanis a humuszanyagot valami elviszi a feltalajról, akkor az eltárolt víz és tápanyag is elvész, onnantól kezdve pedig a talaj termőképessége „hihetetlen” mód romlik. „Nem lineárisan, hanem drasztikusan…Ha ezt elengedjük, akkor gyakorlatilag évtízezreket veszíthetünk” – figyelmeztetett.
A Miskolci Egyetem tanszékvezető docense szerint nem lenne szabad a termőföldről elvinni a szerves anyagokat, nem lenne szabad elégetni a szalmát. Azt is jelezte, hogy a mai traktorok akár 15 tonnások is lehetnek, hihetetlen nyomást fejtenek ki, lazítva a talaj. Ez nagyon durva fizikai inzultust jelent a földnek.