Továbbra sem érkezik uniós pénz Magyarországra
Úgy tűnik, hogy Brüsszel elzárta a pénzcsapot, és még nem tudni, mikor nyithatja meg újra.
Különböző okokból, de jelenleg nem jönnek uniós pénzek Magyarországra. A 2021-2027-es költségvetésből azért nem, mert még nem írták alá az ehhez szükséges partnerségi megállapodást, a helyreállítási alapból (Helyreállítási és Rezílienciaépítési Eszköz, RRF) pedig azért nem, mert Brüsszel nem hagyta jóvá a magyar felhasználási terveket – írta a 24.hu.
A portál szerint az agrárpénzekkel nincsenek hasonló problémák, a közös agrárpolitika kialakításának csúszása miatt csak 2023-ban indulnak az új programok, 2021 és 2022 átmeneti év, így menetrendszerűen érkezik a pénz.
A többi juttatás esetén viszont az a kérdés, mire jut az Európai Bizottsággal (EB) a magyar kormány: az uniós pénzáram megegyezés esetén beindulhat mind a kohéziós alapok, mind az RRF esetében, azonban néhány hónap múlva újból elakadhat a folyósítás, a pénzügyi szankciók következtében akár csökkenhet is Magyarország támogatási kerete.
Mindez akkor történhet meg, ha a múlt héten elindított úgynevezett feltételességi eljárás végén olyan súlyosnak ítéli a helyzetet az EB, hogy pénzügyi szankció kiszabását javasolja, majd ezt az Európai Tanács is jóváhagyja.
Teljesen új lehetőségről van szó, így még az uniós szakértők számára sem egyértelmű, hogy a szankció pontosan mely területekre, milyen pénzek megvonására terjedhet ki – emlékeztet a lap.
Legfőképpen a közbeszerzések által érintett területekről van szó, ahol bizonyítottan elszaporodott a korrupció, ezt pedig az EU nem nézi jó szemmel, hiszen a folyamatok szemben állnak az uniós költségvetési érdekekkel.