Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elkerülhetetlen drágulás várható a magyar könyvesboltokban

A vállalatok már nem tudják tompítani a globális és helyi árfelhajtó hatásokat, így rákényszerülnek, hogy azokat részben a vásárlókra hárítsák át.

...svg content...Fotó: Twenty20
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

2021-ben az inflációhoz igazodott az áremelkedés a könyvek tekintetében, azonban idén már jelentősebb drágulásra lehet számítani mind a drágább, keménytáblás, mind az olcsóbb kategóriás könyvek esetében is.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2012-ben átlagosan 3420 forintba került egy könyv, 2019-ben pedig 3950 volt, így 7 év alatt 15,5 százalékkal, azaz 530 forinttal nőtt az áruk, amely 2020-ban 4210-re emelkedett, 2021-ben pedig 4190 forintra mérséklődött.

Azonban a korlátozások, a gazdasági válsághatások sem kímélték a könyvkiadókat és a kereskedőket, így a könyvelőállítási költségek, a bér- és rezsiköltségek növekedése, az alapanyagárak, a nyomdai és logisztikai költségek változása, valamint a nyersanyaghiány az árakon is megérződik majd, egyben megnöveli a „lélektani határt” is.

Ez a vásárlók „hajlandóságának” mértékét mutatja, amennyit a vevő kiadna egy könyvért, amely például 2015-ben nagyjából 4000 forint volt, most viszont körülbelül 6000-nél tart, amely továbbra sincs kőbe vésve, ezen a téren is folyamatos a változás.

Kovács Péter, a Libri-Bookline Zrt. vezérigazgatója viszont úgy véli, bizakodásra ad okot, hogy egyes iparági előrejelzések szerint Nyugat-Európában megállt az árak növekedése, amely egyben azt is jelenti, hogy ez idővel Magyarországra is begyűrűzik – derül ki a Pénzcentrum cikkéből.

Nyáry Krisztián, a Líra kreatív igazgatója hozzátette, hogy az e-könyvek népszerűsége csaknem megduplázódott, így körülbelül másfél százalékról 2-3 százalékra nőtt, amely még így is elenyésző aránynak mondható, mivel Európában, illetve azon belül Magyarországon jóval alacsonyabb az e-könyvet vásárlók aránya, mint az Egyesült Államokban.

Ennek egyik speciális oka, hogy az e-könyv drágább a papírkönyvhöz képest, mivel Magyarország az egyetlen ország az Európai Unión belül, ahol a papírkönyv terméknek számít, az e-könyv viszont szolgáltatásnak, így nem 5 százalékos, hanem 27 százalékos áfa vonatkozik rá, emellett a fizikai formátumban ajándékozott könyv jóval népszerűbb, mint a digitális verziója.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.