4 milliárd dolláros mentőcsomagot kér Sri Lanka az IMF-től
A Srí Lanka-i kormány küldöttsége az Egyesült Államokba utazik, hogy tárgyalásokat folytasson az IMF-fel egy 4 milliárd dolláros csomag biztosítása érdekében.
Sri Lanka kormánya kétségbeesetten próbálja megmenteni az ország ostromlott gazdaságát, amely jelenleg súlyos devizaválságban vergődik, olyannyira, hogy az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet szombaton bejelentette, hogy hétfőtől egy hétig átmenetileg zárva marad a colombói tőzsde, hogy a befektetők tisztábban lássanak a jelenlegi gazdasági válsággal kapcsolatban.
Ezért a Srí Lanka-i kormány küldöttsége vasárnap az Egyesült Államokba utazik, hogy tárgyalásokat folytasson az IMF-fel egy 4 milliárd dolláros csomag biztosítása érdekében. Az Ali Sabry újonnan kinevezett pénzügyminiszter által vezetett küldöttség április 19. és április 24. között tárgyalásokat folytat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – írja a The Telegraph India.
A látogatásra néhány nappal azután kerül sor, hogy a pénzügyminisztérium kedden bejelentette, hogy felfüggeszti a külföldi adósságok, köztük a kötvények és a kormányközi hitelek visszafizetését, amíg a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott hitelátütemezési program lezárul. Srí Lankának idén 7 milliárd dollárnyi adósságtörlesztést kellett teljesítenie.
Srí Lanka az Egyesült Királyságtól való 1948-as függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági válsággal néz szembe. A gazdasági válság politikai zűrzavart is kiváltott a szigetországban, ahol a polgárok hetek óta országszerte utcai tüntetéseket tartanak a hosszan tartó áramkimaradások, az üzemanyag-, élelmiszer- és egyéb napi szükségleti cikkek hiánya miatt, és Gotabaya Rajapaksa elnök leváltását követelik.
E hónap elején Srí Lanka teljes kabinetje, Gotabaya elnök és idősebb testvére, Mahinda Rajapaksa miniszterelnök kivételével, lemondott tisztségéről, miután emberek ezrei dacoltak az országos rendkívüli állapot és kijárási tilalom elrendelésével, és csatlakoztak a kormányt elítélő utcai tüntetésekhez.
Források szerint Gotabaya elnök intézkedett arról, hogy hamarosan egy kisebb kabinetet iktasson be. Ebben Mahinda miniszterelnökön kívül a Rajapaksa család egyetlen tagja sem lesz jelen.
Gotabaya elnök a hónap elején elbocsátotta posztjáról testvérét és pénzügyminiszterét, Basil Rajapaksát, és felkérte az ellenzéki pártokat, hogy csatlakozzanak egy egységes kabinethez, hogy kezeljék a gazdasági válság okozta nehézségek miatt kirobbant tüntetéseket. Az ellenzék elutasította az egységes kabinet megalakítására tett ajánlatot, majd a jövő héten bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen.
India nemrégiben bejelentette, hogy 1 milliárd dollár hitelkeretet nyújt Srí Lankának a gazdasági válság kezeléséhez nyújtott pénzügyi támogatás részeként, miután februárban egy korábbi 500 milliárd dollár összegű hitelkeretet nyújtott a kőolajtermékek beszerzéséhez.
Rajapaksa elnök megvédte kormánya intézkedéseit, mondván, hogy a devizaválság nem az ő hibája, és a gazdasági visszaesés nagyrészt a járványok miatt következett be, mivel a szigetország idegenforgalmi bevételei és a befelé irányuló hazautalások csökkenő tendenciát mutatnak.