A nyugdíjcélú megtakarítást nem lehet elég korán elkezdeni
Akinek lehetősége van rá, ideje minél korábban elkezdeni a nyugdíjra való felkészülést, ezekben segítség lehet az szja-visszatérítés és a bérek emelkedése is.
Az elmúlt években kiugró mértékkel nőtt az új nyugdíjbiztosítási szerződések száma, de a megtakarítások körében is volt emelkedés, 2016 és 2020 között 25 százalékkal nőttek az átlagos havi befizetések értékei.
A koronavírus okozta bizonytalan környezetben sok háztartás kötelezte el magát a takarékoskodás mellett, elhalasztották a komolyabb összegű beszerzéseket, és a bankoknál is nőtt az időskori megtakarítások megkötésének a száma – közölte a K&H.
„Az elmúlt években fokozatosan növekedett az állami támogatással, azaz adójóváírással igénybe vehető nyugdíjbiztosítások száma. A 2016-tól és 2019-ig tartó időszak átlagához képest 2020-ban 6 százalékkal több szerződést kötöttek a jövő nyugdíjasai. Ehhez képest 2021-ben évben kiugró, 60 százalékos volt a növekedés“ – Székely Pálmá, a K&H Biztosító életbiztosítás és saját értékesítési csatornák vezetőjét a Pénzcentrum.
A bank adatai szerint azok, akik már rendelkeznek nyugdíjbiztosítási szerződéssel, fokozatosan egyre többet tesznek félre: 2020-ban átlagosan 4,4 százalékkal voltak magasabbak a befizetések összegei, mint a 2016 és 2019 közötti időszakban.
2021 további 3 százalékos emelkedést hozott, mindamellett, hogy a havidíjak is emelkedtek 2016 és 2020 között 25 százalékkal, majd erre rakódott rá még a 3 százalék önkéntes növelés.
„Az átlagos befizetések összegének növekedése a tudatosság fokozódására utal, ezt jelzi az is, hogy egyre többen ismerik fel, hogy érdemes minél előbb megkezdeni a spórolást. A K&H-nál 2016-ban a nyugdíjbiztosításos ügyfelek csupán 7 százaléka volt 30 év alatti, 2021-re már másfélszeresére nőtt a fiatalabb korosztály aránya, 11 százalékra. Az összes nyugdíjbiztosításos ügyfelet nézve az átlagéletkor 43 év, ami a várakozásaink szerint a jövőben tovább fog fiatalodni“ – tette hozzá a szakember.