Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,30 Ft
Euró
389,63 Ft
Font
454,89 Ft
Bitcoin
59,042 $

Csillagászati áron kelt el az Apollo–11 küldetés során begyűjtött holdpor

Több mint 500 ezer dollárt, vagyis mai árfolyamon számolva 172 millió forintot fizetett ki az árverés szerencsés nyertese a nem mindennapi kőzetmintáért.

Bonhams
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Félmillió dollárért kelt el egy parányi mennyiségű, mikroszkopikus méretű holdpor, miután a NASA kutatói megállapították, hogy a szemcsék az Apollo–11 űrhajósa, Neil Armstrong által begyűjtött minták részeit képezik.

A Bonhams aukciósház egészen pontosan 504 375 dollárért árverezte el a különleges űrbéli ereklyét a New Yorkban tartott űrtörténeti aukció keretében, ám még így is elmaradtak a korábban prognosztizált 800 ezer és 1,2 millió dollár közötti becsült értéktől. Soron kívül Dublőrrel segített a jogsiszerzésben egy kecskeméti férfi, 700 ezret kapott érte

A sikeres eladással véget ért a holdpor bonyolult és szövevényes története, nem mellesleg túladtak egy olyan mintán, amelynek még a tömegét sem tudták meghatározni, mivel a részecskék olyannyira aprók, hogy csak mikronokban lehet megadni a súlyukat.

A szemcsék alapján a NASA egyik kurátora megállapította, hogy a tasak, vagyis a „contingency sample return container decontamination bag”, valóban az Apollo–11 küldetéssel került vissza a Földre.

A mintát 2015-ben egy kormányzati árverésen eladták, ám miután az amerikai űrügynökség nem volt hajlandó lemondani a zsákról, a licit nyertese által benyújtott perek sorozata azt eredményezte, hogy a zsákot a vevő tulajdonának nyilvánították. Ezt követően egy peren kívül rendezett jogvita indult, ami azzal végződött, hogy a NASA a tesztmintákat is átadta, miután a tasakot 2017-ben potom 1 812 500 dollárért elárverezték.

A Bonhams úgy értékesítette a mintákat, ahogy a NASA átadta őket, 10 milliméter átmérőjű fekete szénszalagba ágyazva, amelyet öt darab alumínium kémcsőhöz rögzítettek. Az aukciósház kérésére elvégzett független vizsgálat megállapította, hogy a csövek közül négyben holdporszemcsék voltak, amelyek megegyeztek az Armstrong által begyűjtött tartalék holdmintával.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja