Világrekordot állított fel a Lockheed Martin Stalker XVE drónja
Új tartóssági csúcsot állított fel a Lockheed Martin Skunk Works divíziója a Stalker VXE típusú robotrepülőgéppel, ami 39 órán, 17 percen és 7 másodpercen át maradt a levegőben.
Mivel a drónok fedélzetén nincs pilóta, számos funkciójukat autonóm módon képesek ellátni. A minél tovább tartó levegőben maradás rendkívül fontos tényező nemcsak a nagyobb méretű sugárhajtású egységeknél, hanem az olyan kisebb, hordozható járműveknél is, mint például a Stalker XVE.
A Lockheed eredetileg 2006-ban kifejlesztett Stalker UAV-családja az évek során számos frissítésen esett át, melyek alkalmával javították a modulok tartósságát és egyéb képességeit.
A legújabb iteráció, a Stalker XVE drón rendkívül praktikus: hordozható, valamint két hatalmas műanyag „tokba” csomagolható, ezenkívül egy személy is összeszerelheti, és csupán egyetlen irányítóra van szüksége.
A Stalker XVE nyílt felépítésű és a küldetés követelményeinek megfelelően konfigurálható. A mindössze 20 kilogramm tömegű repülőgép elektromos meghajtást használ, amelyet vagy egy propánüzemű szilárdoxid-üzemanyagcellával (SOFC) működtet, ami 2,5 kg hasznos teherrel nyolc óra repülési időt biztosít, vagy egy akkumulátorral, amely körülbelül négy óra repülési idővel kecsegtet.
A különleges drón maximális sebessége 93 km/óra, miközben képes elérni a 3 658 méter magasságot – legalábbis ez derült ki a kaliforniai Santa Margarita Ranchon február végén végrehajtott tesztrepülés során.
A világrekord egyelőre nem hivatalos, ám a Lockheed már tanúsításért fordult a Nemzetközi Repülőszövetséghez (FAI), így ha sikerül elfogadtatni az új csúcsot, tovább folytatódhatnak a drón fejlesztései, illetve képességeinek bővítései.