Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hamarosan elkészül az első fúziós reaktor Nagy-Britanniában

Az Oxfordi Egyetem kutatóiból álló First Light Fusion startup azt állítja, egy „pisztolyos” módszerrel elérhető a nukleáris fúzió anélkül, hogy lézerekre és erős mágnesekre kellene támaszkodni.

...svg content...First Light Fusion
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az új eljárás gyors, egyszerű és olcsó megoldást kínál a kereskedelmi magfúzió előállításához; a technikához felhasznált szerkezet felépítését egy garnélarákfaj ihlette – olvasható a First Light Fusion közleményében.

Nem véletlen, hogy a kormányok világszerte sürgetik a nukleáris fúzió megvalósítására irányuló fejlesztéseket, hiszen ha sikerülne létrehozni a tökéletes reaktort, azzal lényegében korlátlan mennyiségű zöld energiát biztosíthatnának. Soron kívül Súlyos hibát követnek el azok, akik nem váltanak téli gumikra

A legtöbb tokamak-projektek – köztük a Bill Gates által támogatott MIT startup, a Commonwealth Fusion Systems által megalkotott tokamak is – főként lézereken és hihetetlenül erős mágneseken alapulnak, mégpedig az eszméletlenül forró plazmareakciók megfékezése céljából.

A First Light Fusion módszere viszont teljesen más megközelítést alkalmaz, a vállalat ugyanis egy pisztoly segítségével hiperszonikus sebességgel lövedéket irányít egy zuhanó célpont felé, ami lehetővé teszi, hogy speciálisan időzített, összeomló lökéshullámok keletkezzenek, amelyek a tengerszint feletti légköri nyomáshoz képest közel egymilliárdszor nagyobb nyomást hozhatnak létre.

Ez a nyomásszint elég magas ahhoz, hogy a beágyazott, kis méretű deutérium üzemanyaggolyók nagy sebességgel száguldozzanak, majd felrobbanjanak, ezáltal legyőzhetik a nukleáris taszítóerőket, és beindíthatják a fúziós reakciókat.

A First Light szerint a technikát az úgynevezett pisztoly garnélarák ihlette, amely a csápjait rendkívül gyorsan összecsapva lövi ki a buborékokat a gyanútlan zsákmányra, hogy lökéshullámot hozzon létre, miközben még fényes villanást is kibocsát.

A vállalat által tervezett kereskedelmi erőmű teljesítménye körülbelül 744 MW lenne, ami valamivel kevesebb, mint a tipikus atomerőműveké. A startup előzetes tervei szerint 2030-ig realizálható a projekt, így elképzelhető, hogy az évtized végére klasszikus energiaforrásokról a sokkal zöldebb magfúzióra térhetünk át.