Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mesterséges baktériumokkal elérhető, hogy az antibiotikumok ne károsítsák a természetes bélflórát

Az MIT kutatói által publikált és vezetett legújabb tanulmány során bemutatták, hogy a baktériumok egy mesterséges formája miként védi meg a bélmikrobiomot az antibiotikum-használat negatív hatásaitól.

...svg content...Twenty20
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Bár az antibiotikumok vitathatatlanul az elmúlt évszázad egyik legnagyobb orvosi felfedezései és vívmányai közé tartoznak, rengeteg negatívum fűződik hozzájuk. Kutatók már régóta tudják, hogy az antibiotikumok sok hasznos baktériumot is elpusztítanak, miközben egy adott fertőzést célba vesznek – a folyamat következményeit csak az elmúlt években kezdték megérteni.

Az MIT kutatása újfajta technikát javasolt a bélbaktériumok védelmére az antibiotikumok káros hatásaitól: a Lactococcus lactis nevű baktériumtörzset úgy alakították ki, hogy egy béta-laktamáz nevű enzimet termeljen, amely közvetlenül képes lebontani a széles spektrumú antibiotikumokat.

Kutatók ezt követően az eljárást kísérleti egereken tesztelték, az állatoknak a módosított baktériumot szájon át adták be, egy ampicillin nevű, gyakran használt antibiotikum injekciója mellett.

A tesztek kimutatták, hogy a mesterséges baktérium sikeresen eljutott az állatok bélrendszerébe anélkül, hogy megzavarta volna az antibiotikum felszívódását a véráramba – a bélbe jutva a mesterséges baktériumok sikeresen megvédték az állatok mikrobiomját az antibiotikum okozta károsodástól.

Az ilyen jellegű kiegészítő baktériumterápia másik előnye, hogy csökkentheti az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók kialakulásának valószínűségét. Azáltal, hogy az antibiotikum-molekulák a bélben való mozgásuk során eliminálódnak, a kutatók feltételezése szerint ez csökkenti az antibiotikum-rezisztens génekre nehezedő szelekciós nyomást.

A mesterséges baktériumokkal nem kezelt egerekben a kezelt állatokhoz képest szignifikánsan magasabb volt az antibiotikum-rezisztens génekkel rendelkező mikrobák szintje, ami azt jelenti, hogy a terápia nemcsak segít megvédeni a bélflórát az antibiotikum okozta károsodástól, hanem csökkenti az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok megjelenésének esélyét is.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.