Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bemutatták a tökéletes rovarölő hálót, amellyel vegyszer nélkül elpusztíthatóak a kártevők

Kifejlesztettek egy speciális anyagot, amely képes távol tartani a terméstől a káros rovarfajokat, miközben a növényeket elegendő napfényhez és vízhez juttatja.

...svg content...Grayson Cave
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Minden terménytakaró anyag esetében a háló réseinek mérete határozza meg, hogy mekkora nagyságú kártevők maradnak távol a haszonnövényektől. Sajnos az olyan apró rovarok, mint a dohánytripsz, elég kicsik ahhoz, hogy egyszerűen át tudjanak hatolni a lyukakon, ám ha ezek a hézagok elég kicsik lennének ahhoz, hogy a kártevőket megállítsák, akkor nem jutna elég levegő, víz és napfény a növényekhez.

Hatékonyabb alternatívát keresve az Észak-Karolinai Állami Egyetem tudósai kifejlesztettek egy kísérleti „növénypáncélt”, ami három kötött rétegből áll: a külső és a belső oldalon átlátszó műanyag fonalból készült rétegek vannak, amelyek közé be van ékelve egy harmadik, aminek a szálai merőlegesen futnak a többivel. Az elképzelés lényege, hogy még ha a rovarok elég kicsik is ahhoz, hogy átférjenek az anyag felületén, annak labirintusszerű belső szerkezete megnehezíti számukra a teljes átjutást. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Az ötlet bizonyítására szervezett laboratóriumi kísérletben 10 tripszből álló csoportokat helyeztek egy Petri-csészébe egy káposztalevéllel együtt, amelyet vagy egy darab növénypáncél, vagy egy meglévő növényháló védett. Megállapították, hogy a rovaroknak három órára volt szükségük ahhoz, hogy átjussanak a páncélon, míg a másik anyagon mindössze 12 perc alatt tudtak átmászni.

Egy másik vizsgálatban növénypáncéllal fedett és fedetlen cserepes káposzta palántákat zártak egy ketrecbe kiéheztetett hernyókkal. A kártevők a védtelen növényeket gyorsan megfertőzték és szinte teljesen felfalták, míg a védett növényeken még 10 nap után sem találtak hernyókat.

Végül, amikor a káposztanövényeket szántóföldön tesztelték, és fedett, illetve fedetlen helyen termesztették, a fedett növények esetében megfigyelték, hogy átlagosan háromszor nagyobbak és nehezebbek voltak a három hónapos növekedési időszak után.

Fontos megjegyezni, hogy mivel a növénypáncél nem csupán a kis résméretre támaszkodik, megfelelő mennyiségű víz, levegő és fény továbbra is átjuthat rajta. A különleges, növényvédelmi szempontból korszakalkotó háló ezenfelül újrahasznosítható, emellett olyan anyagokból is előállítható, amelyek nem terhelik a környezetet.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.