Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Brit tudósok felfedezték a gombák nyelvét

A Nyugat-Angliai Egyetem kutatói szerint a gombák által kibocsátott elektromos impulzusok a kommunikáció egy olyan formái lehetnek, amelyek révén képesek egymással beszélgetni.

...svg content...Twenty20
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Royal Society Open folyóiratban közzétett kutatásban Andrew Adamatzky professzor ismertette legújabb felfedezését, amely a gombák kommunikációs képességeinek vizsgálatáról szólt.

A szakember elektródákat helyezett olyan talajba, amelyben gombafonalak, vagyis micéliumok voltak, valamint a gombák testét is telepakolta velük, amelyek a talaj fölött látható részét képezik az élőlényeknek. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Adamatzky három különböző fajhoz tartozó gombafajtát vizsgált, miközben elemezte az általuk kibocsátott elektromos aktivitást, majd bebizonyította, hogy képesek egymás között bizonyos szinten, 50 szavas szókinccsel kommunikálni.

Minden jel arra utal, hogy a gombákon keresztül mozgó elektromos impulzusok révén valóban társalognak az állat- és növényvilágon kívülálló létformák, és a szervezetük folyamatosan kapcsolatban van a környezetükkel.

Tudósok annak a lehetőségét sem zárták ki, hogy a gombákat a jövőben akár éneklésre is bírhatják, bár azt is hozzá kell tenni, ennek megvalósításához rengeteg türelem kell, hiszen a hanghullámok rögzítése akár évekig is eltarthat.