Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas ágyú segítségével újabb áttörést értek el a magfúzióban

A First Light nevű brit startup azt állítja, úttörő felfedezést tettek a fúziós energiával kapcsolatban, amikor egy lövedéket másodpercenként 6,4 kilométeres sebességgel lőttek ki egy üzemanyagforrásba, amellyel energiát szabadítottak fel.

...svg content...Twenty20
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Bart Markus, a First Light elnöke a Bloombergnek adott nyilatkozatában elmondta, azonosítottak egy kereskedelmi célú fúziós útvonalat, amellyel olcsóbban, sokkal költséghatékonyabb módszerekkel is megvalósítható a folyamat.

A vállalat azt állítja, az új megközelítést már demonstrálták is, mégpedig úgy, hogy atomokat egyesítettek a készülékkel, azonban a végső célt még nem érték el, így nem tudtak több energiát kinyerni a fúziós reaktorból, mint amennyi a reakció beindításához szükséges lett volna. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A problémakörön dolgozó tudósok úgy döntöttek, hogy a plazmát extrém forróra, a Nap hőmérsékletének mintegy tízszeresére hevítik, hogy az atomokat összekapcsolják egy olyan folyamat során, amely hatalmas mennyiségű energiát képes felszabadítani a rendkívül összetett, fánk alakú reaktorokban, az úgynevezett tokamakokban.

Az év elején például a brit Joint European Torus (JET) laboratórium tudósai megdöntötték saját, 25 éves rekordjukat, és öt másodperc alatt 59 megajoule energiát termeltek, ami nagyjából 14 kilogramm tömegű TNT-nek felel meg.

Mindezekkel ellentétben a First Light egy teljesen más eljárással próbálkozik: a „Big Friendly Gun” nevű ágyúszerű eszköz segítségével apró lövedékekkel bombázzák a kis méretű üzemanyagforrásokat, az átlagos puskagolyó tízszeres sebességével.

Ezek a deutérium izotópokból álló céltáblák a startup szerint mindössze 10-20 dollárba kerülnének darabonként, így realizálhatnák a költségek jelentős csökkentését, bár magát a magfúziót még ennek ellenére sem tudták véghezvinni.

NASA: újabb részletek jelentek meg, milyen lesz a következő holdra szállás

Az űrügynökség a weboldalán képeket is megosztott, amelyeken a történelmi pillanat látható.

A Máv jelenti, elhárították az informatikai rendszer hibáját

A Máv most arról adott tájékoztatást, hogy elhárították az informatikai rendszer hibáját, amivel megszűnnek a nagyobb késések.

Egyszerre hét autó rohant egymásba az M1-M7 közös szakaszán

Súlyos baleset történt az M1-M7 közös szakaszán, ahol egyszerre hét autó rohant egymásnak, a pontos körülmények nem ismertek.

Elgázolt egy embert a HÉV