Augusztus közepétől léphet érvénybe az orosz szénimport tilalma
Az EU várhatóan megegyezik a széntilalomról, Németország kérésére azonban eltolták a szankció hatályba helyezésének dátumát.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint várhatóan csütörtökön vagy pénteken írják majd alá az EU ötödik szankciócsomagját, amely többek között megtiltaná az orosz szén importját is.
A tervek szerint azonban ezt követően Oroszország még további 90 napig szállíthatna szenet az EU országaiba, kivéve Németországot, ahol a türelmi időszakot 120 napban határoznák meg, ugyanis jelenleg ők függenek leginkább az orosz nyersanyagoktól.
Az energiaszankciók esetleges második, az olajat célzó szakaszát a jövő héten fogják megvitatni. Borrell kiemelte, hogy az Európai Unió importja csaknem 35 milliárd euró értékű bevételt jelentett Oroszországnak a háború kezdete óta, ami eltörpül az Ukrajnának nyújtott 1 milliárd eurós segély mellett.
Az EU szankciói mellett a NATO segítségére is számíthat Ukrajna, Jens Stoltenberg főtitkár szerint a szövetség csütörtökön állapodik meg az újabb támogatásokról. A G7-országok pedig külön tárgyalásokat folytatnak, melyek során Nagy-Britannia kijelentette, hogy keményebb szankciókért fog lobbizni.
Nagy-Britannia szerdán közölte, hogy az orosz olaj- és szénimportot az év végéig, a gázszállításokat pedig „ezt követően a lehető leghamarabb” leállítja, és sürgette G7-es szövetségeseit, hogy kötelezzék el magukat az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való elszakadás ütemtervének betartása mellett.
Josep Borrell reményét fejezte ki, hogy az Ursula von der Leyen-nel tervezett kijevi látogatásuk alkalmával már arról tud beszámolni, hogy a legújabb szankciókat elfogadták. Ők lesznek a háború kezdete óta a legmagasabb rangú uniós tisztviselők, akik Ukrajna területére lépnek – írta meg a The National.