Véget érhet Márki-Zay országos karrierje, de mi lesz a hatpárti koalícióval?
Más eredményt hozott a Fidesz-KDNP számára az országgyűlési választás, mint amelyre korábban a legtöbben számítottak, az ellenzéki koalíció nem tudta beváltani a hozzá fűzött reményeket.
Mráz Ágoston Sámuel elemző szerint azért is „botorság“ megkérdőjelezni a vasárnapi választási eredményeket, mert ilyen mértékű kormánypárti sikert senki nem jóvolt, Závecz Tibor úgy véli, még a Fidesz sem bízott az újabb kétharmadban.
A számok azt mutatják, hogy a Fidesz tábora nemhogy csökkent volna, de erősödött, ennek kapcsán a Nézőpont Intézet vezetője emlékeztetett, 2018-ban 91 választókerületben győzött a Fidesz–KDNP, míg most várhatóan 88-at visznek, „de az összkép így is elég egyértelmű”.
A kormánypártok taroltak vidéken, Budapesten pedig a szokásos minta érvényesült, két választókerület lett csak narancssárga, ez annak köszönhető, hogy a az ellenzéki összefogás mögötti politika gondolat kizárólag a fővárosban működött.
„Talán túlságosan is a fővárosi politika, és politikai erőviszonyokból alakult ki az a modell, ahogyan a 2022-es választásnak nekifutottak” – idézi az Infostart.
A budai kerületek, amelyek korábban hagyományosan fideszesek voltak, évről-évre veszít a jobboldali szellemiségéből, ez a társadalmi szerkezetváltásnak, a jólétnek és ezáltal az értékrendek alakulásának lehet köszönhető, de korai még az elemzés, jegyzi meg.
Az egyik legfontosabb körzet egyértelműen Hódmezővásárhely vidéken, ahol alulmaradt Márki-Zay Péter Lázár Jánossal szemben: 99 százalékos feldolgozottságnál: a Fidesz jelöltje 52,37, míg a város polgármestere 39,58 százalékon áll.
Ez, hogy egyéniben nem tudott mandátumot szerezni, akár az országos politikai karrierjének a végét is jelentheti, ugyanis már nem tud országos politikai tőkét kovácsolni, hiszen nincs mire építeni, a mozgalom kudarca lenne ítélve.
„Nem maradt egyetlen barátja sem, amit jól szimbolizált, hogy a színpadra a családjával volt kénytelen a választási estén felállni. Még a hagyományos követői sem voltak ott, akik a kampányban láthatóan vele szimpatizálva fáradoztak mellette“ – mondta Mráz.
Jakab Péter, a Jobbik elnöke úgy véli, hogy meg kell tartani a hatpárti együttműködést, de hozzátette, hogy Márki-Zay Péter megbuktatta az ellenzéket, míg Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy „a hajó vezetését nem a legjobb kapitányra bízták“.
Mráz szerint a törésvonal eddig is egyértelmű volt a koalíció és az általuk állított jelölt között, most pedig be is következett a törés, a kérdés már csak az, hogy a hatpárti koalíció életképes-e annyira, hogy ezek után is fenn tudja tartani magát.