Mire elég a minimálbér, ha nagybevásárlásról van szó?
Sokan vannak azon az állásponton, hogy pusztán a minimálbérből nem lehet megélni, ám nézzük, valójában mennyiből is gazdálkodhat egy ember, ha a nagybevásárlások összegét levonjuk belőle.
A Picodi.com idén is elkészítette az egyes országok minimálbéreit vizsgáló felmérését, melynek köszönhetően megtudhatjuk, mennyi pénz maradhat egy minimálbért kereső dolgozó zsebében, miután az egy hónapra elegendő megszokott alapélelmiszerekre irányuló bevásárlását megtartotta.
Magyarországon az idei emelésnek köszönhetően a minimálbér nettó összege 107 ezer forintra emelkedett, ennek megfelelően érdemes vizsgálni a Picodi.com által elkészített alábbi infografikát.
A lapnál úgy számoltak, hogy egy hónapra az alábbi élelmiszerekre lehet szüksége egy embernek:
- 10 liter tej
- 8 kilogramm zöldség
- 6 kilogramm gyümölcs
- 6 kilogramm hús
- 1 kilogramm sajt
- 20 darab tojás
- 1.5 kilogramm rizs
- 10 kilogramm kenyér
Ha a fentek árát összeadjuk, 23 ezer forint körüli értéket kapunk, ami egyébként 3.53%-kal magasabb összeg, mint amit 2019-ben mértek.
Ez az összeg jelen állás szerint a minimálbér 21.8 százalékát jelenti, vagyis ennyi megy el belőle alapvető élelmiszerekre, amivel egyébként a középmezőnyben vagyunk.
A lap 54 országot vizsgált, ebből a 24. helyet sikerült elfoglalnunk, megelőzve ezzel Romániát, Szerbiát, vagy épp Horvátországot. A lista első három helyén Ausztrália, az Egyesült Királyság és Írország található, esetükben a fenti tételek a minimálbér mindössze 7, illetve 7.3 százalékát teszik ki.
A listán akadnak meglepő megállapítások is, hiszen az utolsó két helyen szereplő Nigériában és Üzbegisztánban olyan alacsony a minimálbér, hogy utóbbinál a kosárban található élelmiszerek felét sem lehetne megvásárolni.
Amennyiben a teljes listára is kíváncsi vagy, ezen a linken a találod.