Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Majdnem az összes bitcoint kibányászták, ami valaha is létezni fog

De vajon mit is jelent ez valójában?

...svg content...Twenty20
Európa
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A bitcoint úgy tervezték, hogy felső korlátja 21 millió egység legyen, ezáltal egy limitált éremkészletként fogható fel, amely bizonyos szempontból más értékes árucikkek, például az arany elméletileg véges készletét utánozza.

Több mint egy évtizeddel az első bitcoin kitermelése után a világ legnépszerűbb kriptopénze a következő küszöbértékéhez közeledik, mégpedig a 19 millió kibányászott digitális coinhoz, ami figyelemre méltó mérföldkőnek számít. Soron kívül Nagyon jól járnak a SZÉP-kártyások: jön az új zseb és a megemelt keretösszeg

Mindez felveti a nyilvánvaló kérdést: mégis mi történik, ha elérik a felső limitet? A válasz, mint az Axios magazin riportjából kiderült, minden, csak nem egyszerű.

Nagyjából négyévente a bitcoin blokkláncában az egyes blokkokban kitermelt bitcoinok száma a felére csökken, ami jelentősen lelassítja a bányászati folyamatot. Amint az utolsó bitcoint is előállították, a kriptobányászok már nem kapnak érte jutalmat, ám jó hír, hogy a 21 milliomodik bitcoint még legalább 100 évig nem tudják majd „felszínre hozni”.

Az egyik fontos tényező, hogy még abban sem vagyunk biztosak, egyáltalán forgalomban lehet-e 19 millió bitcoin. A Chainalysis blokkláncelemző vállalat például 2020-ban kimutatta, körülbelül 3,7 millió digitális érméhez közel öt éve hozzá sem nyúltak, mintegy hárommilliót pedig nem forgattak vissza a rendszerbe.

Úgy tűnik tehát, senki sem tudja, pontosan milyen horderővel bírhat a 19 milliós határ elérése, bár a mérföldkő egyben azt is jelenti, a valaha létező bitcoinok több mint 90 százaléka már a piacon van.