Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az EU a fenntartható textilek mellett foglal állást, a „gyorsdivatnak ki kell mennie a divatból”

A ruhaipar rendkívül kedvezőtlen hatást gyakorol a környezetre és az éghajlatváltozásra, a legyártott textilek pedig kevesebb mint 1 százaléka kerül csupán újrafelhasználásra.

...svg content...Fotó: gor_tanya / Twenty20
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

Szerdai közleménye szerint az EU háborút indít a „gyorsdivat” ellen, amelyet a környezetben kisebb károkat okozó, könnyebben javítható és tartósabb ruhák forgalomba hozásával kíván elérni. A javaslat célja, hogy 2030-ra az EU-ban értékesített textíliák a lehető legnagyobb mértékben újrahasznosított szálakból készüljenek, és csökkenjen a bennük található mikroműanyagok mennyisége.

„Itt az ideje, hogy véget vessünk a bolygónkra, egészségünkre és gazdaságunkra olyan káros »vedd el, készítsd el, tedd tönkre és dobd el« modellnek. A gyors divatnak ki kell mennie a divatból, a gazdaságilag jövedelmező újrafelhasználási és javítási szolgáltatásoknak pedig széles körben elérhetővé kell válniuk”

– mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság elnöke.

A javaslat értelmében a ruhák címkéin részleteznék, mennyire könnyen újrahasznosítható és környezetbarát, valamint „bizonyos feltételek teljesülése esetén” megtiltanák az eladatlan termékek megsemmisítését, beleértve azokat is, amelyeket visszavittek a boltba – számolt be a phys.org.

Az EU állítása szerint az élelmiszergyártás, a lakhatás és a közlekedés után a ruhaipar gyakorolja „a negyedik legnagyobb hatást a környezetre és az éghajlatváltozásra” a 27 tagországban. A textilgyártás világszerte megduplázódott 2000 és 2015 között, ennek azonban kevesebb mint 1 százaléka kerül újrahasznosítására, a környezetbe kerülő mikroműanyagok 35 százaléka pedig a poliészter vagy akril alapú ruhákból származik.

A textiltermékeket is érintő javaslat egy szélesebb körű „fenntartható termékekre vonatkozó kezdeményezés” része, amelynek célja a szabályok megerősítése az energiahatékonyabb és újrahasznosíthatóbb áruk gyártása érdekében. Az EU szigorítani kívánja a terméktervezéssel szemben támasztott követelményeket, valamint konkrét lépéseket tervez a könnyebb karbantartás és javítás érdekében, beleértve például az okostelefon-akkumulátorok könnyebb cseréjét is.