Teljesen áttetsző szöveteket hoztak létre tudósok
Ha sikerülne finomhangolni a technológiát, akkor elképzelhető, hogy a jövőben megalkotható a tökéletes álca.
Mi lenne, ha átlátszóvá tehetnénk a szöveteket, és láthatnánk, mi zajlik a testünkben, valamint jobban felvehetnénk a harcot a betegségekkel szemben? A Scripps Research kutatóintézet tudósai kifejlesztettek egy új módszert, amivel mindez megvalósítható.
A kutatást még 15 évvel ezelőtt kezdték meg, a fejlesztések még manapság is tartanak: először egész, agyon belüli idegkapcsolatok nyomon követésére fókuszáltak, ám ez nem várt komplikációkkal járt.
Korábban fluoreszcens anyagokkal próbálkoztak, amelyekkel megjelölték az aktív géneket és más, érdekes molekulákat, utóbbiak azonban alkalmatlannak bizonyultak arra, hogy a sejteket áttetszővé varázsolják.
A Scripps Research tudósai által kidolgozott új módszer azonban megkerüli a felmerülő problémákat, mivel vízalapú hidrogélekkel védik a szövetben lévő, megőrzendő molekulákat, ezáltal például a koronavírussal fertőzött sejteket is sikerült leképezniük, amik végül átlátszóak lettek.
Még rengeteg kísérlet vár a kutatókra, ám az első lépést már megtették annak az irányába, hogy a jövőben realizálható legyen az emberi szövetek áttetszősége, ezáltal megnyitva új dimenziók kapuit az orvostudományban és akár a hadiiparban is.