Nagyobb a füstje, mint a lángja a kvantumszámítógépes fejlesztéseknek
Egyre többet cikkeznek világszerte a kvantumkomputerek teljesítőképességéről, valamint arról, hogy miként változtathatják meg a számítástechnikát, ám egy neves szakértő szerint túlzott „hype” övezi az egész szakágat.
Az MIT Tech Review portálon megjelent elmarasztaló esszéjében Sankar Das Sarma, a Marylandi Egyetem kvantumkutatója leírta, szerinte mindenkinek kellene vennie egy mély lélegzetet, még mielőtt túlságosan elragadtatná magát a kvantumtechnológia vívmányaitól.
A szakértő elemzéséből kiderült, a valóságban korántsem haladnak előre olyan ütemben a kutatások, mint azt általában a sajtóorgánumok közlik, és szinte biztos, hogy a közlejövőben semmilyen világmegváltó áttörést sem fogunk látni.
„Én annyira kvantumszámítástechnika-párti vagyok, amennyire csak lehet: több mint száz műszaki cikket publikáltam a témában, ezenkívül számos PhD-hallgatóm és posztdoktori ösztöndíjasom ma már világszerte ismert kvantumszámítástechnikai szakembernek számít, viszont zavar a manapság látott hype némelyike – különösen, amikor arról van szó, hogy miként fogják a technológiát kereskedelmi forgalomba hozni” – mondta Das Sarma.
Az egész folyamat történetét a professzor egészen 1994-ig vezette vissza, amikor egy analízis kimutatta annak a lehetőségét, hogy a technológia elméletben képes feltörni a legerősebb titkosítási algoritmusokat is, ezért a kormányok elkezdtek óriási mennyiségű pénzt ölni a kvantumiparba.
Das Sarma szerint a legfőbb gond az, hogy bár a kvantumszámítástechnika mindennapi használata fizikailag lehetségesnek tűnik, a felmerülő problémák tényleges, nagy léptékű megoldása óriási kihívásnak bizonyult.
A mai csúcskvantumszámítógépek tucatnyi olyan típusú qubittal rendelkeznek, amelyekről úgy vélték, hogy szükségesek a valóban lenyűgöző eredmények eléréséhez, de ahhoz, hogy hatékonyan kihasználjuk őket, ezt a számot több millióra kellene növelni.