Csőd szélére került egy magyar mezőgazdasági ágazat
Folyamatosan csökken a dohánytermesztők száma Magyarországon, pedig továbbra is létezik jelentős kereslet a cigaretták alapanyagára.
Óriási nehézségekkel kell szembenézniük a dohánytermesztéssel foglalkozó gazdálkodóknak. Bár a dohány egyes hátrányos helyzetű térségekben egyet jelent a biztos megélhetéssel, a termelők egyre nehezebben találnak megfelelő munkaerőt, ráadásul a generációváltás is komoly fejtörést okoz az ágazat szereplőinek – írta a Magyar Nemzet.
A dohánytermesztéssel foglalkozó gazdák száma rohamosan fogy – derült ki Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke és Kenyeres Sándor, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége elnökének podcast beszélgetéséből.
Míg hazánk uniós csatlakozásakor még hozzávetőlegesen ötezren termesztettek dohányt az országban, ma alig hatszáz termelő látja el ezt a feladatot – tették hozzá a szakemberek.
Mindeközben igény is lenne a magyar dohányra, a gyárak jóval nagyobb mennyiségben is felvásárolnának az itthoni termelőktől. A magyar dohánynak biztos piaca van, mindkét felvásárló cég többet szeretne termeltetni – magyarázta a szakmai szövetség elnöke.
„A munkaerő mellett az egyre növekvő energiaköltségek is komoly kihívás elé állítják az ágazatot. Míg a Burley-t szabad levegőn, addig a Virginia típusú dohányt gázzal szárítják. Az ipari gáz 3-4 szeres drágulása mellett a termelőknek a műtrágyaköltségek és a munkabérek jelentős növekedését is le kell nyelniük. Az elmúlt hónapokban olyan mértékben emelkedtek a termelési költségek, amit az ipar a felvásárlási árakkal már nem tud kezelni” – közölte Kenyeres Sándor.