Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kvantumtechnológiai áttörést értek el egy qubit 20 milliszekundumos tárolásával

Tudósok kitűzött célja, hogy tíz éven belül kereskedelmi kvantumkommunikációs jelismétlőt fejlesszenek ki.

...svg content...Twenty20
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Genfi Egyetem (UNIGE) kutatói új rekordot döntöttek azzal, hogy egy qubitot 20 milliszekundumon keresztül tároltak egy kristályban – derült ki az intézmény sajtóközleményéből. Azért is számít fontos mérföldkőnek a csúcs elérése, mivel a korszakalkotó technológia segíthet a nagy távolságokra kiterjedő, ultrabiztonságos kvantumközlési hálózatok létrehozásában.

A kvantumfizika tudományában felhasználhatóság terén rengeteg potenciál rejlik, hiszen új kutatási területeket nyithat a számítástechnika és a kriptográfia előtt, utóbbi esetében például a kódolt üzenetek küldése is felgyorsítható. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Csupán egyetlen akadály áll a technológia útjába: miután néhány száz kilométert megtettek az információt tároló qubiteket hordozó fotonok az optikai kábelekben, hirtelen eltűnnek, és megszűnik a kommunikáció.

Az UNIGE tudósai jelismétlők, vagyis repeaterek építésébe kezdtek, amivel forradalmasítani kívánják az eljárást. 2015-ben az intézmény Alkalmazott Fizika Tanszékének vezető professzora, Mikael Afzelius által vezetett kutatócsapat sikeresen tárolt egy foton által hordozott qubitot 0,5 milliszekundumig egy kristály szívében – kvantumállapotát még eltűnése előtt sikeresen átadta a kristály atomjainak.

Az eredmények azonban azt mutatták, hogy a jelenség nem tartott elég sokáig ahhoz, hogy egy hatalmas kommunikációs kapcsolatrendszer kiépítéséhez szükséges nagyobb kristályhálózatot meg lehessen alkotni.

Az új, 20 milliszekundumos mérföldkő azonban éppen az az áttörés lehet, amelyre Afzelius és kollégái vártak. Kísérleteikhez a kutatók -273,15 Celsius-fokos hőmérsékleten tartották kristályokat, hogy ne zavarják a kvantumösszefonódás hatását, miközben speciális, úgynevezett szétkapcsolási módszereket alkalmaztak, melyek lényege, hogy intenzív rádiófrekvenciákkal bombázzák őket.

E technikák hatására a ritkaföldfém-ionok függetleníthetők a környezet perturbációitól, és az eddig ismert tárolási teljesítmény közel negyvenszeresére nő. A kísérlet eredménye lehetővé teheti a nagy távolságú kvantumtávközlési hálózatok fejlesztését, bár a tárolási időn még van mit javítani” – magyarázta Afzelius.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.