Fonálférgekkel szinte hibátlanul diagnosztizálható a tüdőrák
Kifejlesztettek egy olyan speciális, féregtartalmú chipet, ami 70 százalékos pontossággal képes kimutatni a rákos sejteket.
Március elején egy francia kutatócsoport bemutatott egy módszert, amellyel ki lehet képezni a hangyákat rosszindulatú daganatok detektálására, és kiderült, hogy sokkal precízebben képesek kiszimatolni a rákot, mint a speciálisan kiképzett kutyák.
Az Amerikai Kémiai Társaság tavaszi ülésén felvázolt, szakértői elbírálásra váró tanulmányban a hangyáknál jóval kisebb, Caenorhabditis elegans tudományos névre keresztelt apró fonálférgeket vizsgálták. Azért esett a kutatók választása ezekre a nematodákra, mert laboratóriumi kísérletek során bebizonyították, előszeretettel mozognak a rákos betegekből származó minták felé.
A koreai Myongji Egyetem tudósai megalkottak egy egyszerű műanyag chipet, melynek mindkét végére bemélyedéseket helyeztek, amik egy középen lévő csatornához csatlakoztak, ahol a fonálférgeket tartották. Az egyik végén található lyukba tüdőrákos sejtekből álló tenyészetet, a másikba pedig egészséges tüdősejteket raktak.
Egy óra elteltével a kutatók megállapították, hogy a tüdőrákos sejtekbe lényegesen több nematoda költözött, mint az egészségesekbe. A korai eredmények azt mutatták, hogy ezzel a különleges eszközzel akár 70 százalékos hatékonysággal is diagnosztizálhatók a rosszindulatú tumorok.
Elvégeztek egy másik kísérletet is, mely során felfedezték, hogy a szóban forgó fonálférgeket a tüdőrákos sejtekben jelen lévő rendkívül illékony, 2-etil-1-hexanol nevű molekula vonzotta.
Tudósok előtt még rengeteg munka áll, ám ha sikerülne ezeket a végtelenül egyszerű élőlényeket saját hasznukra fordítaniuk, azzal megsegíthetnék az onkológusok és a páciensek dolgát is, hiszen a rákos megbetegedések időben történő diagnózisa emberéleteket menthet.