Sosem látott drágulás várható az éttermekben
A koronavírus-járvány megfékezése miatt bevezetett lezárásokon kívül a gyorsuló infláció is megnehezítette a vendéglősök dolgát.
Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke a Világgazdaságnak elmondta, eddig sem hárították át az indokolt mértékben az áremeléseket az éttermekben a fogyasztókra, és várhatóan ezt követően sem fogják.
A vendéglői árak jellemzően 10-15 százalékkal emelkedtek, miközben a vállalkozások önköltsége legalább 20-25 százalékkal ugrott meg.
A vendéglősök a korábbi ár többszöröséért kapják az áramot és a gázt, és egyre drágábban jutnak alapanyaghoz, miközben drasztikusan nőtt a munkabérköltség is. A munkaerő ma már nem is pénzkérdés – ezt már Gendur András, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) gasztronómiai társelnöke mondta.
A béralkuig sem jutnak el a munkaadók, hiszen nincs jelentkező az álláshirdetésekre. Akik elhagyták az ágazatot járvány idejére bezárt vendéglők miatt, nem akarnak visszatérni. Több tíz ezer munkavállaló hiányzik a vendéglátásból – tette hozzá a szakember.
Nyár elején akár 40-50 százalékos éttermi áremelést is eszközölhetnek, ha tovább erősödik a pénzromlás mértéke, ám a vendéglátósok is tisztában vannak a lélektani árral, amit a fogyasztó hajlandó egy étteremben fizetni, ezért 25-30 százalékos drágulásra kényszerülnek, amivel éppen csak át tudnák vészelni az idei turistaszezont.