Lehetőségéket nyitnak meg Katar számára a gázértékesítésben az oroszok elleni szankciók
Számos európai ország keresi a lehetőséget az orosz gáz pótlására, ezért Katar felvetette, hogy a jövőben több gázt irányíthatna Európába.
Oroszország ukrajnai inváziója diplomáciai és kereskedelmi lehetőségeket nyitott meg a gázexportőr Katar számára, hogy bővítse a Nyugatnak történő energiaértékesítést, és erősítse szövetségét Washingtonnal.
Katar igyekezett nagyrészt semleges álláspontot képviselni a konfliktusban, de közben jelezte, hogy jelentős politikai és gazdasági segítséget tud nyújtani nyugati partnereinek, felvetette, hogy a jövőben több gázt irányíthatna Európába – írja a Reuters.
Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek ezzel szemben ellenálltak a nyugati felhívásoknak, hogy az ukrajnai konfliktus okozta nyersolajár-emelkedés megfékezése érdekében gyorsan növeljék az olajkitermelést.
Bár a két legfőbb öbölmenti hatalommal megromlottak az Egyesült Államok kapcsolatai, eközben Katar a Közel-Kelet legnagyobb amerikai légitámaszpontjának ad otthont, ráadásul az USA legfőbb nem NATO-tag szövetségesévé nyilvánították.
A világ legnagyobb cseppfolyósított földgáz (LNG) termelői közé tartozó Katar az egy főre jutó leggazdagabb nemzetek egyike, és alig hárommillió embernek ad otthont, akiknek 85 százaléka külföldi munkavállaló.
Amikor Katar úgy döntött, hogy 2027-ig növeli az LNG-termelését, egyesek megkérdőjelezték, hogyan fog Katar vevőket találni. Most azonban, az erős kereslet és a magas árak közepette a nyugati vezetők sürgetik Katart, hogy növelje az Európába irányuló szállításokat, miközben Oroszországgal kapcsolatban aggodalmak merülnek fel, amely jelenleg a kontinens gázszükségletének mintegy 40 százalékát biztosítja.
„Az európai gázellátás diverzifikálása iránti megújult érdeklődés óriási lehetőséget jelent Katar számára, hogy értékesítse a hatalmas új készleteket, amelyek a gázellátás bővülése után érkeznek“ – mondta Justin Alexander, a Khalij Economics tanácsadója.
A katari energiaügyi miniszter, Saad Al-Kaabi nemrégiben hangsúlyozta, hogy az új LNG-mennyiségeket ázsiai és európai fogyasztóknak szánják, és ezzel megváltoztatta azt a korábbi kijelentést, miszerint a többletgáz nagyrészt Ázsiának szól.