Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lukasenka: A Nyugat lökte Ukrajnát a háború felé, és nem érdeke, hogy véget érjen

A fehérorosz elnök interjújában arról beszélt, országa semleges félként próbál békét teremteni, és mindent megtett, hogy megelőzze a konfliktust Ukrajna és Oroszország között.

...svg content...Fotó: Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök (b) és Vlagyimir Putyin orosz államfõ tárgyalásuk elõtt Moszkvában 2022. március 11-én. Putyin február 24-én rendelte el katonai mûvelet végrehajtását Ukrajnában. MTI/AP/Szputnyik/Mihail Klimentyev
Külföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök szombaton azt nyilatkozta a japán TBS televíziónak adott interjújában, „a Nyugat lökte Ukrajnát a háború felé”. Elmondása szerint a fegyveres konfliktus gyorsan véget érhetne, ha az Egyesült Államok a béke mellett foglalna állást, de Washington valószínűleg nem tesz ilyen lépést.

„A háború gyorsan befejeződhetne, ha (Joe Biden) telefonálna, és állást foglalna a béke megteremtése mellett Ukrajna földjén. Nem valószínű azonban, hogy ilyen hívást kezdeményezne. Ennek oka, hogy a jelenlegi ukrajnai helyzet előnyös az amerikaiaknak, erre van szüksége Amerikának” Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

– mutatott rá Lukasenka.

Szerinte az ellenségeskedés kétféleképp érhet véget; egy egyezmény aláírásával Oroszország és Ukrajna között, vagy az Egyesült Államok közbenjárásával, ha az ukrán hatóságokat a katonai tevékenység leállítására utasítja. A fehérorosz elnök szerint, ha Washington megtenné ezt a lépést, az Európai Unió és más országok is támogatnák.

Lukasenka elmondta, mindent megtett azért, hogy fenntartsa a békét a két fél között, még a Donbász és Oroszország közötti 400 kilométer hosszú határ elzárására is készen állt, és más segítséget is kínált Ukrajnának. Oroszország elfogadta, Ukrajna azonban elutasította az ajánlatot. Hozzátette, Ukrajna már a nyugati országok előtt is szankciókat vezetett be Fehéroroszországgal szemben, Kijev például lezárta az ország légterét a fehérorosz gépek előtt.

Az elnök a beszélgetés során kitért az orosz és fehérorosz gazdaság összefonódására is, amelyek oszthatatlan rendszert képeznek. A két ország „gyakorlatilag egy egység a termelés, a gazdaság és a közös piac tekintetében”, a kapcsolatok felbontása pedig gazdasági katasztrófát idézne elő. Ez vonatkozik a hadseregükre is, mivel egyetlen csoportot alkotnak.

Lukasenka úgy véli, Volodimir Zelenszkij felkészületlensége miatt nem mélyedt el időben az országában zajló folyamatokban, ami hozzájárult a konfliktus kitöréséhez, Oroszországnak pedig van oka bizalmatlankodni a jelenlegi ukrán kormánnyal szemben. Emlékeztetett a 2014-es minszki egyezményre, amelynek értelmében visszavonták a csapatokat, végül pedig a jelenleg zajló konfliktushoz vezetett.

Az elnök szerint Oroszország meghatározott célokat akar elérni Ukrajnában, és sikerrel fog járni, Fehéroroszország azonban semleges marad, és mindent megtesz annak érdekében, hogy véget vessen az ukrajnai háborúnak.

„Ha valakinek nincs más dolga, elítélheti Oroszországot vagy Ukrajnát. Ami minket illet, erőfeszítéseket kell tennünk a konfliktus lezárása érdekében, hogy elkezdhessünk meleg, baráti kapcsolatokat építeni” – tette hozzá Lukasenka.

„Teljesen semlegesek vagyunk. Mi adunk otthont a tárgyalásoknak, és ez az álláspontunk bizonyítéka. Minket nem fognak belerántani ebbe a háborúba, ezt többször is elmondtam.”

Az interjú során az elnök arról is beszélt, szerinte nem az atomfegyverek jelentik a legnagyobb veszélyt az emberiségre, akadnak ugyanis sokkal veszélyesebb dolgok, például a biológiai és kiberfegyverek. Lukasenka szerint a világ még nem vette észre a veszélyt, és még nem áll készen rá, hogy a kiberbűnözéstől és kiberfegyverektől féljen.

Az elnök kijelentette, Oroszország képes lesz önállóan befejezni a különleges katonai hadműveletet Ukrajnában. Elmondta, senki sem kérte Fehéroroszország segítségét, Oroszországnak pedig elegendő személyzet és felszerelés áll rendelkezésére, ami ráadásul fejlettebb is annál, mint amit Minszk biztosítani tudna, tehát Putyin képes lesz kezelni a konfliktust Fehéroroszország, Japán vagy bármely más ország segítsége nélkül.

A háború befejezéséhez szerinte az szükséges, hogy Ukrajna kövesse Fehéroroszország példáját; nem szabad nukleáris fegyverekkel rendelkeznie, nem fenyegetheti Oroszországot, és nem tilthatja meg a területén élő embereknek, hogy a kívánt nyelven beszéljenek, mert „sok orosz él ott”.

Ha az emberek Oroszországról akarnak beszélni, engedni kell; nem szabad, hogy bárki is nyomást gyakoroljon másokra. A nácizmus semmiképp sem virágozhat Ukrajnában, nehogy olyan fasizmussá fejlődjön, mint amit a múlt század közepén kellett átélnie a világnak. (TASS)

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.