Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lézerrel bombázhatják a Holdat, hogy észleljék a korai világegyetem gravitációs hullámait

Egy európai kutatócsoport javaslata szerint a Hold pályáját az univerzumban bolyongó gravitációs hullámok óriási méretű detektoraként lehetne használni.

...svg content...Twenty20
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A kozmikus szinten nagyszabású események, mint például a fekete lyukak ütközései, olyan hatalmas mennyiségű energiát szabadítanak fel, hogy eltorzítják a téridő-kontinuumot, ami gravitációs hullámokként ismert fodrozódásokat eredményez. Bár a jelenséget Albert Einstein több mint egy évszázaddal ezelőtt megjósolta, csak 2015-ben sikerült először közvetlenül detektálni.

Az elmúlt évek során több tucatnyi észlelést végeztek, de a jelenlegi technológia csak bizonyos frekvenciákon belüli jeleket képes érzékelni. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az új tanulmányban a spanyolországi UAB és IFAE, valamint a University College London kutatói új módszert javasoltak a gravitációs hullámok sokkal alacsonyabb frekvenciákon történő azonosítására, mégpedig a Hold Föld körüli pályáját felhasználva.

Az Apollo-űrhajósok tükröket hagytak a Hold felszínén – a földi obszervatóriumok folyamatosan lézerrel sugároznak rájuk, és mérik, milyen szögben és intenzitással verődnek vissza, ami lehetővé teszi a tudósok számára, hogy centiméteres pontossággal nyomon kövessék a Hold távolságát a Földtől. Bizonyos értelemben ez a technika a meglévő gravitációs hullámdetektorok sokkal nagyobb méretű változataként is felfogható.

A Holdra vonatkozó mérések pontossága, plusz az extra távolság, illetve annak a ténye, hogy a Hold 28 nap alatt kerüli meg a Földet, együttesen különösen érzékennyé teszik ezt a módszert a mikrohertzes sávban lévő gravitációs hullámok észlelésére.

Tudósok úgy gondolják, a mikrohertzes gravitációs hullámok a nagyon korai világegyetemből származhatnak, és észlelésükkel, illetve dekódolásukkal hatalmas mennyiségű információkat tárhatnának fel az univerzum történetének egy olyan időszakáról, amelyet rendkívül nehéz feladat tanulmányozni.