Nosztalgia – íme az 5 legjobb PlayStation 1-es játék
A PS5-re várakozva elindítottuk legújabb cikksorozatunkat, amelyben az eddigi konzolgenerációk legérdekesebb címeit gyűjtöttük össze.
A PS5-re várakozva elindítottuk legújabb cikksorozatunkat, amelyben az eddigi konzolgenerációk legérdekesebb címeit gyűjtöttük össze.
Az 1994-ben megjelent PlayStation kétségkívül korszakalkotó technológiai vívmánynak számított. A Sony konzolja teljesen megváltoztatta az addigi Nintendo és Sega közti bit-háborút a fantasztikus, akkoriban realisztikusnak számító 3D-s, poligon alapú grafikájával.
A konkurens cégek túl későn ocsúdtak fel, a Nintendo éppen hogy túlélte ezt az időszakot, míg a Sega egyszerűen csődbe ment, ami nem meglepő, hiszen a PlayStation gamerek millióit csábította el más platformoktól.
Bár mindannyiunknak megvannak a kedvenc játékai ebből az érából, az objektivitás jegyében a Metacriticet vettük alapul, ahol a felhasználók pontozásai tisztább képet mutathatnak arról, melyek lehetnek a valaha volt legjobb game-ek PS1-en.
Metal Gear Solid (94 pont)
A Metal Gear Solid játékban ismerhettük meg Solid Snake-et, aki lopakodva iktatta ki az ellenfeleit, ezzel elnyerve gamerek millióinak szimpátiáját. Bár más platformokon jelentek meg Metal Gear játékok korábban is, a PS1-es verzió vált igazán ikonikussá.
Az akció-kalandjátékot 1998-ban adták ki, később pedig a Sony legendás exkluzív húzócímévé vált. A kritikusok is méltatták a Metal Gear Solidot a taktikus, osonós gameplay-elemek miatt, amellyel egy vadonatúj műfaj alapjait fektették le. A game hosszú átvezető felvételei és történetmesélése szintén megmaradt a játékosokban, akik úgy érezték, mintha egy filmet néznének gaming közben.
Final Fantasy IX (94 pont)
A Final Fantasy széria kilencedik része 2000-ben jelent meg PS1-re. Habár a hetedik epizódot tartják legendásnak, a rajongók többsége mégis a Final Fantasy IX-et tartja a franchise legjobb epizódjának.
A klasszikus RPG-vel szerették volna lezárni a PS1-es generációt, amit valljuk be, zseniálisan hajtottak végre. A Final Fantasy IX az előző részekhez hasonlóan visszatért a középkori érába, a rajongók pedig nem győzték dicsérni az előre renderelt háttereket, a fantasy gameplay-t és a felejthetetlen karakterfejlődéseket, amelyek mind-mind hozzátettek a játékélményhez.
Gran Turismo (96 pont)
A Polyphony Digital első autós címe mindenkit pozitívan meglepett, amikor 1998-ban megjelent a piacon. Az „igazi versenyzői szimulátorként” reklámozott játékot öt évig fejlesztették – a végső termék olyannyira sikeres lett, hogy minden idők legjobban értékelt és egyben a legtöbbet eladott PS1 címévé vált.
A Gran Turismo soha nem látott látványvilággal rendelkezett, a pályák és az autók sokasága láttán sokan el sem hitték, hogy ezt lehetséges előállítani az apró, szürke konzolon. Az autós szimulátor volt az első, amely használta a DualShock kontrollert a rezgő funkcióval, ezáltal sokkal átélhetőbb vezetői élményt nyújtott a gamereknek.
Tekken 3 (96 pont)
A verekedős játékok a Tekken 3 1998-as piacra dobása után már nem voltak a régiek PlayStation-ön sem. A game-et mindenki imádta, a statisztikai adatok szerint a negyedik legeladottabb PS1-es címként könyvelte el a Sony, sokan a valaha volt legjobb Tekkenként tartják számon ezt a részt.
Az ugrás helyett alkalmazott visszalépésekkel forradalmasították a földi harcok mechanikáját. A Tekken 3-ban debütáltak azok a népszerű karakterek, akik mára igazi klasszisokká váltak – elég csak Jin Kazamára, Ling Xiaoyura, Hwoarangra vagy Eddy Gordóra gondolnunk. A Tekken Force és a Tekken Ball minijátékok csak hozzáadtak az egyébként is szenzációs gameplay-hez.
Tony Hawk’s Pro Skater 2 (98 pont)
A gördeszkások álma az összes előzetes várakozásokat felülmúlta. Az első rész folytatását 2000-ben adták ki PlayStation 1-re, és mai napig az egyik legjobb sportjátéknak tartják, melyet valaha is elkészítettek.
A játék hatására a gördeszkázás is sokkal népszerűbbé vált a popkultúrában, egyre többen kezdték el űzni ezt az igazán érdekes szabadidős tevékenységet. Néha a kevés is több – a Tony Hawk’s Pro Skater 2-ben a játékosok szabadon gurulhattak a nyitott világú terepen, amely tele volt tűzdelve különböző rámpákkal és korlátokkal, a háttérben pedig iszonyatosan hangulatos zene szólt.
Nem véletlen, hogy sokan tűkön ülve várják a Vicarious Visions idén szeptemberben megjelenő remasterét, mivel át szeretnék ismét élni a PS1-es kalandokat jelenlegi grafikával is.