Németország óva int az orosz Kaspersky vírusirtó szoftverek használatától
A német kiberbiztonsági hatóság szerint a Kasperskynek köze lehetett az orosz invázió során elkövetett hackertámadásokhoz.
Oroszország katonai és hírszerzési tevékenysége, valamint az EU- és NATO-szövetségesekkel, különösen Németországgal szembeni fenyegetései miatt „jelentős az eredményes informatikai támadás kockázata” – áll a német szövetségi kiberbiztonsági hatóság (BSI) közleményében.
A BSI szerint a vállalatok és a kritikus infrastruktúrák üzemeltetői különösen sebezhetőek, de magánszemélyek is érintettek lehetnek. A szakértők attól tartanak, hogy Oroszország ukrajnai inváziója kibertámadások kitöréséhez vezethet – egy úgynevezett „kiberarmageddonhoz”, amely akár globális problémákat is okozhat.
Németország az elmúlt években többször is megvádolta Oroszországot kiberkémkedési kísérletekkel. Az eddigi legjelentősebb incidens, amelyet orosz hackereknek tulajdonítottak, egy 2015-ös kibertámadás volt, amely napokra megbénította a parlament alsóházának, a Bundestagnak a számítógépes hálózatát.
Az Egyesült Államok már 2017-ben megtiltotta a kormányzati szerveknek a Kaspersky szoftverek használatát, a gyártó azonban visszautasította a vádakat, miszerint az orosz hírszerzésnek dolgozik – írta meg a The Times of Israel.