Kiszámolja egy app, mennyire vagyunk hajlamosak a szívbetegségekre
A MyGeneRank nevű okostelefonos alkalmazás kiszámítja, mekkora genetikai kockázata lehet egyes személyeknek a koszorúér-betegségre.
A koszorúér-betegség (CAD) világszerte a leggyakoribb halálozási oknak számít, mégis a rendellenesség szempontjából leginkább veszélyeztetettek csupán egyharmada szedi a kezelésre szánt gyógyszereket.
Mivel a CAD nagymértékben öröklődő állapot, a genetikai kockázati pontszámok fontos szerepet játszhatnak azon betegek azonosításában, akiknek a lipidcsökkentő gyógyszerek a legnagyobb hasznára válnának.
Az npj Digital Medicine című folyóiratban megjelent új tanulmányban a Scripps Kutatóintézet tudósai azt vizsgálták, hogy az újonnan kifejlesztett okostelefon-alkalmazás milyen hatással van a nagy kockázatú betegek megfelelő klinikai ellátásának irányítására.
Az iPhone-on és Androidon egyaránt elérhető applikáció, a 23andMe már meglévő adatokból kiszámítja a felhasználó úgynevezett poligénes kockázati pontszámát. Miután a felhasználó kitöltött néhány egészségügyi kérdőívet, és beleegyezett, hogy az alkalmazás hozzáférjen a 23andMe adataihoz, megkapja a CAD genetikai kockázati pontszámát, valamint az életmódváltásra és orvosi teendőkre vonatkozó tanácsokat.
Az app tesztelésében részt vevő önkénteseken végzett kísérletek alapján megállapították, akik magas CAD genetikai kockázati pontszámot kaptak, kétszer nagyobb valószínűséggel kezdtek sztatinokat szedni, vagy más koleszterinszint-csökkentő terápiát folytatni a 12 hónapig tartó nyomkövetés során, mint azok, akik alacsony kockázati pontszámban részesültek.
A tanulmány vezető szerzője, Ali Torkamani szerint a korai sztatin-beavatkozások a CAD legnagyobb kockázatának kitett személyeknél jelentősen hozzájárulhatnak a szívroham megelőzéséhez, ezáltal csökkenthető a korai elhalálozás rizikója.