A koronavírus miatt egymillióval többen halhatnak bele más betegségekbe
Egy új tanulmány szerint mivel az egészségügyi ellátórendszer figyelmét elsősorban a koronavírus-járvány kezelése köti le, több évtizednyi vérrel-verejtékkel történő előrelépés az olyan betegségek terén, mint a HIV vagy a TBC, a semmivé lehet.
Egy új tanulmány szerint mivel az egészségügyi ellátórendszer figyelmét elsősorban a koronavírus-járvány kezelése köti le, több évtizednyi vérrel-verejtékkel történő előrelépés az olyan betegségek terén, mint a HIV vagy a TBC, a semmivé lehet.
Hétfőn tartják a 23. Nemzetközi AIDS Konferenciát, ahol a tanulmányt készítő Nemzetközi AIDS Társaság fog beszámolni a koronavírus-járvány hatása mentén kialakult aggodalmaikról, amit a HIV és egyéb betegségek kezelése kapcsán fogalmaztak meg.
A konferenciát megelőzően a társaság elnöke, Dr. Anton Pozniak úgy fogalmazott, hogy a SARS-CoV-2 megfékezésére hivatott közösségi távolságtartás és a vesztegzárak nagyon erősen megzavarták a HIV-megelőzési és gyógyítás programokat, valamint időlegesen felfüggesztette a potenciálisan létfontosságú HIV-kutatások jelentős részét.
Számos kutatás, például az ’AIDS, tuberkolózis és malária ellen küzdő Globális Alap” nevű szervezet júniusban kiadott tanulmánya is alátámasztotta ezt a félelmet, az ő eredményeik szerint 106 országban, az országok 85%-a számolt be a HIV-vel, 78%-a a TBC-vel, 73%-a pedig a maláriával kapcsolatos szolgáltatások körüli problémákról, közülük 20% azt mondta, hogy súlyosnak tűnik a helyzet.
Többek között a WHO, a Stop TB partnerség és az Imperial College London modelljei pedig súlyos jóslatokba bocsátkoztak, a maguk modelljein keresztül arra az eredményre jutottak, hogy csak ennek a három betegségnek köszönhetően körülbelül egymillió ember veszítheti életét a „normális esethez” képest.
A WHO jóslata például csak a szub-szaharai régióra vonatkozóan 500 ezer AIDS-szel kapcsolatos halálesetet becsül 2021-ben, és ebben még nincsenek benne a koronavírus nélkül várt számok, amit a 2018-as adatok alapján 470 000 körülire tettek. Ez azt jelentené, hogy nagyjából 12 évnyi HIV-gyógyítás terén elért eredmény veszne teljesen oda.
Az egyik AIDS ellen küzdő szervezet igazgatója szerint a koronavírus elleni harc oltárán több évnyi előrelépést áldozhatnak fel, pedig „az egészséghez való jog nem foglalja magában azt, hogy az egyik betegség elleni harc miatt feladjuk a másik ellenit”. Számos szakértő úgy véli azonban, hogy a COVID-19-nek pont ez lesz a következménye.