Újabb módszert dolgoztak ki az elhízás gyógyszeres kezelésére
Tudósok megállapították, hogy az immunrendszer úgynevezett ellenőrzőpont-fehérjéinek módosítása szabályozhatja a zsírszövet gyulladását, melynek eredményeként jelentősen csökkenhet az elhízás kockázata.
Az áttörést jelentő eredményeket a németországi Erlangeni Egyetemi Kórház és az írországi Trinity College Dublin tudósai érték el, az úgynevezett programozható PD-L1 nevű proteinnel, amely egyfajta fékként működik a szervezetben, ami segít szabályozni az immunválaszt, emiatt kulcsszerepet játszik a rák immunterápiás kezeléseinek területén – olvasható a Science tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban.
A PD-L1 képes kötődni a T-sejtek receptoraihoz, ami megakadályozza, hogy ezek a gyilkos immunsejtek elpusztítsák a PD-L1 molekulát tartalmazó veszélyes sejteket, amelyek között például rákos szövetek is lehetnek.
Az ellenőrzőpont-gátlóknak nevezett rákellenes gyógyszerek célja, hogy a PD-L1-hez kötődjenek és blokkolják ezt a hatást, ezáltal feloldva az ominózus féket, és lehetővé téve, hogy a gyilkos T-sejtek munkához láthassanak.
Az új tanulmány szerzői arra törekedtek, hogy többet tudjanak meg a PD-L1 immunrendszer szabályozásában betöltött szerepéről az elhízással kapcsolatban, és arról, hogy miként okoz gyulladást az állapot előidézésére a zsírszövetben. Egereken végzett kísérletek révén a tudósok kimutatták, a kulcsfontosságú immunsejteken lévő PD-L1 fehérje módosítása miként változtatja meg a zsírszövetben lévő gyulladásos sejteket.
Ezek alapján bebizonyították, hogy a nyugati típusú, magas zsírtartalmú diétával táplált egerek esetében az elhízás és a cukorbetegség kialakulásának drámai csökkenése következett be, míg elhízott emberi mintáinak elemzésével a kutatócsoport tagjai azt is ki tudták mutatni, hogy az ellenőrzőpont-fehérjék kiválasztódásának e változásai korreláltak az illető testsúlyával.
A korszakalkotó mechanizmus felfedezésével a tudósok abban reménykednek, hogy további kutatásokkal új módszereket tudnak kidolgozni az elhízás és annak káros hatásai, például a diabétesz, a rák és a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére.