Felfedezték az örök fiatalság elixírjét
Tudósok olyan öregedésgátló molekulákra bukkantak, amelyek biztonságosan visszaállítják egereknél az idősödés során károsodott sejteket fiatalabb állapotukba.
A Salk Intézet új kutatása az úgynevezett Yamanaka-faktorokra koncentrált, melyek olyan különleges molekulák, amiket korábban az öregedő sejtek fiatalítására, az izomregenerációi beindítására és a glaukóma kezelésére vetettek be.
Ezek a vegyületek összesen négy átprogramozó molekulákból tevődnek össze, melyek képesek visszaállítani a szervezet sejtjeiben található biológiai órát – ezt úgy teszik, hogy az öregedés során kialakuló, epigenetikus markerekként ismert vegyi anyagok egyedi mintáit eredeti állapotukba hozzák.
A szóban forgó megközelítést arra használták, hogy a kifejlett, felnőtt sejteket visszaalakítsák őssejtekké, amik aztán különböző sejttípusokká differenciálódhatnak. Az új tanulmány célja az volt, hogy megvizsgálja ezen sejtek egészségügyi hatásait, illetve azt, hogy emberek esetében is alkalmazható-e a terápia.
Középkorú, 15-22 hónapos, emberi korban mérve 50-70 éves kísérleti egereknek injektálták be ezeket a Yamanaka-faktorokat, míg egy másik csoportot 12-22 hónapos korukban kezeltek, ami emberi kor szempontjából 35-70 évnek számít, míg a legidősebb, 25 hónapos rágcsálók négy héten keresztül részesültek a kezelésben.
Az egerek azon túl, hogy nem mutattak neurológiai vagy vérsejtes elváltozásokat, illetve rákos megbetegedések jeleit sem, sok tekintetben hasonlítottak a fiatalabb állatokra: fiatalabb egerekre jellemző epigenetikai mintázatokat figyeltek meg a vesékben, míg a bőrsejtek képesek voltak szaporodni és minimálisra csökkenteni a sérülést követő hegesedést, amely képesség jellemzően csökken az életkor előrehaladtával.
Mindeközben vérben lévő anyagcsere-molekulák nem mutatták a tipikus, korral járó változásokat. A pozitív hatások a hét és tíz hónapig kezelt egereknél egyaránt megfigyelhetőek voltak, viszont a négy hétig kezelt idős csoportnál nem.
Tudósok a továbbiakban azt tervezik, hogy megvizsgálják, milyen hatással lehetnek a Yamanaka-faktorok bizonyos molekulákra és génekre, ezáltal új módszereket dolgozhatnak ki a bejuttatásukra, továbbá azt is meg akarják nézni, hogy a terápia kedvező hatásai pontosan mennyi ideig tartanak.