Hatalmas porvihart követett nyomon a Marson az Egyesült Arab Emírségek űrszondája
A Hope marsszonda megfigyelései által ismét bizonyítást nyert annak a ténye, mennyire gyorsan képesek a vörös bolygón pusztító viharok elsötétíteni az égboltot.
Amikor az Egyesült Arab Emírségek űrhivatala 2020 nyarán útnak indította az arab térség első Mars-küldetését, kitűzött céljuk volt, hogy a Hope segítségével jobban megértsék a vörös bolygón uralkodó időjárási folyamatokat.
Úgy tűnik, az előzetes terveket sikerült megvalósítani, a The National News portál szerint ugyanis az űrszonda nemrégiben két hétig nyomon követte egy óriási, kavargó szélvihar útját a vörös bolygó felszínén.
A Hope-ot az űrügynökség mérnökei 2021. december 29-én állították rá először a Marson tomboló időjárási eseményre. Mivel az űrszondát egy nagy felbontású kamerával, valamint egy infravörös spektrométerrel szerelték fel, ezért ezekkel az eszközökkel könnyedén figyelni tudta a vihar által kiszorított, főként porból, vízgőzből és szén-dioxidból álló jégfelhők földrajzi eloszlását.
Az űrszerkezet pályapozíciójából adódóan percekben és napokban mért időskálákon keresztül vizsgálta az említett elemek esetleges eltéréseit, amelyre a korábbi missziók során a Marsot tanulmányozó szondák nem voltak képesek.
Egyetlen hét leforgása alatt a megfigyelt vihar több mint 2 500 kilométert tett meg a kietlen, vörös kőzetekkel borított tájon, és teljesen eltakarta az olyan földrajzi helyszíneket, mint például a Hellas becsapódási krátert, miközben a porfelhők révén rengeteg apró, rendkívül finom szemcséjű törmelék került az atmoszférába.
Tudósok azt remélik, hogy a Hope által begyűjtött adatok lehetővé teszik számukra, hogy jobban megértsék, miként segíthetik ezek a marsi ciklonok a víz távozását a bolygó légköréből, egyúttal választ kaphatnak arra a kérdésre, vajon mindezek ellenére élhető-e az égitest.