Víz és élet után kutathat a Jupiter holdján az Europa Clipper űrszonda
Megkezdték az amerikai űrügynökség mérnökei az Europa Clipper összeszerelését.
A NASA dél-kaliforniai Jet Propulsion Laboratóriumában (JPL) dolgozó technikusok nekiláttak az űrszonda megépítésének, amellyel összesen kilenc tudományos műszert szállíthatnak majd a Naprendszer egyik legnagyobb holdjára, ami a Jupiter körül kering.
Az összeszerelési fázis jelentős mérföldkő a mérnökök életében, hiszen hosszú éveket töltöttek el azzal, hogy megtervezzék, számítógépes szimulációk során leteszteljék, ezt követően pedig a valóságban is elkészítsék a nem mindennapi modult.
Amint végeztek a munkálatokkal, a JPL szakemberei termikus vákuumkamrába helyezik az Europa Clippert, ahol az univerzumban tapasztalható, rendkívül zord időjárási körülményeknek fogják kitenni.
Ezután következnek az intenzív rezgéstesztek, melyek során bebizonyosodhat, hogy kibírhatja-e a kilövést az egység. Ha minden az előzetes tervek szerint halad, az Europa Clippert 2024 októberében indíthatják útjának, és ha nem jön közbe semmi sem, akkor legkorábban 2030-ra elérheti a Jupiter pályáját.
Az Europa csillagászok egyöntetű véleménye szerint vastag, jégből álló kéreggel rendelkezik, és a Földhöz hasonlóan fémmag lehet a középpontjában. Sokan elképzelhetőnek tartják, hogy a holdnak asztrobiológiai vonatkozásai vannak, ami azt jelenti, hogy a befagyott jég alatt lévő folyékony vízben akár mikroorganizmusok, vagy náluk sokkal fejlettebb létformák is élhetnek.