Autoimmun betegségekhez vezethetnek az ártatlan vírusfertőzések
Egyre több bizonyíték lát napvilágot arról, hogy a gyakran ártalmatlannak tűnő vírusfertőzések egyes esetekben súlyosabb komplikációkat idézhetnek elő.
A St. Louis-i Washington Egyetem kutatásaiból kiderült, hogy a látszólag jóindulatú fertőzések bizonyos genetikai és környezeti tényezőkkel együtt olyan betegségek okozói lehetnek, mint például az Alzheimer-kór, a szklerózis multiplex vagy éppen a rák.
A Roseolovirus a herpeszvírusok egy típusa, amely sok mindenkit megfertőz életének első néhány évében. A kezdeti betegség általában enyhe, kiütéssel és lázzal jár, amely napokon belül elmúlik, de maga a vírus egy életen át megmarad, és dormáns állapotban szunnyad. Bár a kezdeti fertőzés után általában nem okoz tüneteket, a tudósok gyanítják, hogy szerepet játszhat az autoimmun betegségekben.
A kutatók új tanulmányában éppen ezt a kapcsolatot vették tüzetesebben górcső alá, és sikerült kimutatniuk, hogy a vírus a jelek szerint képes megfertőzni a csecsemőmirigyet (tímuszt), vagyis azt a szervet, ahol a T-sejtek termelődnek, hogy felismerjék az antigéneket.
Ez a szerv viszont olyan T-sejteket is eltávolít, amelyek hajlamosak megtámadni a szervezet saját, hasznos sejtjeit – ez utóbbi folyamatot tudja megzavarni a Roseolovirus kórokozó.
Egereken végzett kísérletek során fedezték fel tudósok az új mechanizmust, ami megnöveli az autoimmun betegségek kockázatát. Újszülött rágcsálókat fertőztek meg a Roseolovirus állatokra veszélyes változatával, és azt találták, hogy 12 héttel később az összes egérnél autoimmun gyomorhurut, vagyis gyomorgyulladás alakult ki.
Más vizsgálatok során a kutatók kezelték a kórokozó támadását, hogy lássák, van-e hatása a gyomorhurutra. Amikor a fertőzés első napjaiban vírusellenes szereket adtak az egereknek, nem jelentkezett gyulladás, ha azonban nyolc héttel később adagolták a készítményeket, akkor már túl késő volt ahhoz, hogy a 12 hetes határig megállítsák a gyomorhurut kialakulását.
Bár az autoimmun problémák a fertőzött egerek gyomrában jelentkeztek, az elemzés kimutatta, hogy a probléma kiterjedése ennél messzebbre nyúlt, tehát elképzelhető, hogy embereknél is hasonló folyamatok játszódnak le, bár ennek alátámasztására humán kísérletek szükségesek.