Házilégynél is hosszabb a valaha felfedezett legnagyobb baktérium
Biológusok rábukkantak a valaha talált legnagyobb baktériumra, melynek egyetlen sejtje közel 2 centiméter hosszúságú.
A legtöbb baktériumfaj 1 és 5 mikrométer közötti hosszúsággal rendelkezik, az eddigi legnagyobb fajként pedig a Thiomargarita namibiensist jegyezték, ami 0,75 milliméterrel büszkélkedhetett.
A Science tudományos magazinban ismertetett tanulmányban azonban egy újonnan felfedezett mikrobáról, nevezetesen a Thiomargarita magnificáról írtak, melynek átlagos hossza akár 1 milliméter is lehet, a kifejlett példányok pedig elérhetik a 2 centimétert is.
Ez a gigantikus méret teljesen felborítja az elfogadott tudományos elképzeléseket arról, hogy valójában mekkorák lehetnek a baktériumok, hiszen sokáig úgy gondolták, nagyságukat a távolság korlátozza, amelyen a környezetükkel kicserélt molekulák képesek szabályozni.
Ha a tápanyagok nem tudják megtenni az utat a membránjukból a belső szervezetükbe, illetve ha a méreganyagokat ugyanebből az okból kifolyólag nem képesek semlegesíteni, akkor a mikroorganizmusok életképtelennek bizonyulnának.
Az óriásbaci azonban mégis áthidalta ezeket a problémákat, köszönhetően hatalmas, vízzel teli zsákocskájának, ami térfogatának 73 százalékát teszi ki, és amely a sejtek tartalmát a külső membránhoz nyomja, így a létfontosságú molekuláknak nem kell a teljes szélességen keresztül utazniuk.
Nem csupán a baktérium fizikai mérete számít hatalmasnak, genetikai elemzés során ugyanis kimutatták, hogy a genomja is óriási, mivel több mint 11 millió bázist és mintegy 11 ezer gént tartalmaz, így megállapításra került, hogy majdnem háromszor nagyobb a genomja, mint az átlagos mikrobáké.